Nesen mūsu plauktos iekļāvām ļoti feinu ierīci – Aranet4. Tā ir maza, feina ierīce, kas ražota tepat Latvijā un tā palīdz mums elpot svaigāku gaisu un saglabāt skaidrāku prātu. Bet kā tieši tas notiek – par to šajā apskatā!
Ko mēra Aranet4?
Aranet4 ekrānā mēs redzam 3 mērījumus – temperatūru, telpas mitruma līmeni un ar lieliem cipariem – CO2 līmeni.
Vēl mēs redzam indikatoru, vai CO2 līmenis ir veselīgā līmenī, vidēji labā līmenī vai jau sarkanajā. Un baterijas indikatoru.
Ierīcei ir e-tintes ekrāns (tāds kāds atrodams elektorniskajās grāmatās) un tas patērē ļoti maz enerģijas.
Vēl ierīce mēra arī atmosfēras spiedienu. Bet šo mērījumu mēs redzam tikai aplikācijā.
Kādēļ šie mērījumi ir svarīgi?
Visi mēs it kā zinām, ka svaigu gaisu ir svarīgi elpot un mēs noteikti mudinam cilvēkus bieži doties ārā, doties pie dabas, sportot un kārtīgi izelpoties svaigu gaisu, bet, vairums no mums lielāko daļu laika pavada telpās. Un telpās gaisa kvalitāte ne vienmēr ir lieliska, gan jau mēs visi zinām to sajūtu, kad sakām – “te nav gaisa, es šeit nevaru koncentrēties, šeit nav ko elpot”.
Koncentrēšanās spējas un dažādi veselības riski
Pētījumi rāda, ka jau CO2 līmenis virs 1000ppm var sākt ietekmēt spēju koncentrēties, augsts CO2 līmenis var negatīvi ietekmēt cilvēkus ar elpceļu problēmām un, visticamāk (jo to ir grūti izpētīt), ilgtermiņā slikts gaiss mūs var negatīvi ietekmēt visdažādākajos veidos, īpaši bērnus un cilvēkus gados.
To cik gaisa kvalitāte ir laba vai slikta mēs varam nomērīt! Ar Aranet4!
Labā ziņa ir tāda, ka pie mums Latvijā, gaiss arī pilsētās nav tik slikts kā megapolēs un mēs varam gaisa kvalitāti telpā uzlabot vienkārši – atverot logu. Bet, to ir jāatceras izdarīt un to ir jāatceras izdarīt regulāri!
Mazāki Covid-19 riski
Ja telpā ir nonācis Covid-19 vīruss, tas, pateicoties savam mazajam izmēram, var lidināties pa gaisu ļoti ilgi, pat 12h. Teorētiski, Tu vari noķert Covid-19 vīrusu vēl ilgi pēc tam, kad tur ir bijis kāds Covid-19 slimnieks.
Aranet4 mazā ierīce ļoti efektīvi atgādina regulāri izvēdināt telpas, tādejādi samazinot arī šo risku! Forši! Apskati šo pfd.
Gaisa mitrums
Pagooglējot internetā vairums avotu saka, ka veselīgs gaisa mitruma līmenis telpā ir no 30% līdz 50%, daži avoti saka, ka labāka skala ir starp 40% līdz 60%.
Ja gaisa mitrums ir zem 30%, gaiss būs ļoti sauss, kas var bojāt gļotādu un gaisā ilgāk lidināsies mazie mošķi vīrusi, piemēram, Covid-19. Pārāk sauss gaiss var arī radīt sausu ādu, radīt grauzošu acu sajūtu.
Ja gaiss telpā ir pārāk mitrs, radīsies pelējums, kā arī tā būs labvēlīga vide sēnītēm. Nav forši!
Mana pieredze
Sākot lietot Aranet4 man uzreiz patika fakts, ka šī ierīce ir maza un tā nav jātur pie vada. Līdz ar to, to visur var paņemt līdzi un veikt dažādus eksperimentus.
Pirmās dienas ierīce pavadīja mūsu veikalā Cēsu ielā 31, un mūsu novērojums bija, ka pa lielam gaiss ir labs, bet tomēr – ik pēc pāris stundām CO2 līmenis sāk tuvoties dzeltenejai robežai un ir jāatver logs. Kas priecē – atverot logu diezgan ātri rādītāji atkal nokrīt veselīgā līmenī – noteikti nav jāgaida, kad visi nosaluši.
Mājās vissvarīgāk šķita izmērīt gaisa kvalitāti guļamistabā un šeit man ir divi novērojumi – pirmkārt, ierīce ļoti labi atgādina izvēdināt guļamistabu vakarā pirms gulētiešanas. Pats fakts, ka ir pieejams mērījums ir ļoti labs atgādinājums un strādā daudz labāk nekā subjektīvās sajūtas. Vai tas būtu 600ppm vai 1000ppm – mērījums atgādina, ka jāatver logs un, protams, kādā brīdī parādās azarts iegūt maksimāli zemu CO2 līmeni – ja guļamistaba ir labi izvēdināta, ir padarīta darba sajūta un var mierīgi likties uz auss.
No rīta, protams, guļamistaba ir pieelpota un CO2 līmenis ir augsts – tiesa gan, tas parasti tikai nedaudz pārsniedz 1000ppm, kas nešķiet traģiski, bet, protams, tas parāda, ka telpa ir jāvēdina.
Mani pārsteidza cik ātri telpu var izvēdināt! Tas forši, nav lieli siltuma zudumi!
Vēl novēroju, ka tagad ziemā telpas gaisa mitrums ir ļoti zems un ir jādomā, kā to mitrināt. Šeit gan nepalīdz loga atvēršana, bet gaisa mitrinātājs strādā gana labi.
Tā kā ierīce ir tik maza, tā brauca līdzi arī atvaļinājumā – novēroju, ka mazā viesnīcas istaba pa nakti pieelpojas līdz sarkanajam līmenim, tādēļ turpmākās naktis bija jātur vaļā logs visu nakti. Un, lai arī naktīs nebija nemaz tik silts, kopumā esmu drošs, ka miega kvalitāti tas uzlaboja.
Vēl, intereses pēc, Aranet4 bija līdzi izbraucienā ar auto. Pēc 2h brauciena, CO2 līmenis bija labā līmēnī (500 – 600 ppm), bet ilgstoši kurinot mašīnu, gaisa mitrums jau apmēram pēc 1h bija nokritis līdz 30% līmenim. Tā kā ārā bija zem 0°C, gaiss arī ārā ir sauss un loga atvēršana nepalīdz, jādomā citi risinājumi.
Mani secinājumi
Divos teikumos pasakot visu iepriekš rakstīto – mērījumu esamība atgādina ventilēt telpas, kā rezultātā es elpoju labāku gaisu, jūtos labāk, guļu labāk, esmu produktīvāks. Nav sīkums un ir patīkami!
Daži svarīgi fakti
Kas kastē?
Parasti kastē ir visādi pričendāļi, bet šoreiz – pati ierīce. Un, principā viss. Nekas cits Tev nav vajadzīgs. Ok, kaut kādi papīri, bet tiem taču tāpat neviens nepievērš uzmanību. Un baterijas ir komplektā – forši!
Baterija, tās izturība
Ierīce nav lādējama, līdz ar to, tai nav lādētājs. Tā darbojas ar divām AA tipa baterijām un baterijas izturība solās darboties līdz 4 gadiem! Nu, tas noteikti atkarīgs no dažiem iestatījumiem, bet par to zemāk, pie aplikācijas.
Izmērs, ekrāns
Ierīce izmērs ir 7cm x 7cm x 2.4cm, to var ērti paņemt līdzi, tā ir viegla un neaizņem daudz vietas. Piemēram, nupat biju atvaļinājumā, un, protams, ka paņēmu Aranet4 līdzi, lai tā atgādina izvēdināt arī viesnīcas istabu. Forši!
Aplikācija
Aranet4 ir pieejama arī aplikācija, kur varēsi nomainīt dažus iestatījumus un redzēt rādījumus. Rādījumus Tu vari redzēt gan momentānos, gan arī apskatīt vēsturiskos datus – piemēram redzēt kā nakts laikā ir pieaudzis CO2 līmenis. Inetersanti!
Ierīce ar aplikāciju sazinās ar Bluetooth, attiecīgi – ja esi darbā un ierīce ir mājās – Tu nevarēsi redzēt, kāds gaiss šobrīd ir Tavā dzīvoklī. Tev ir jābūt Bluetooth uztveres zonā.
Pie iestatījumiem Tu vari nomainīt, piemēram, cik bieži tiek atjaunināts mērījums. Šobrīd man ir izvēlēts reizi minūtē, bet vēl ir iespējas – 2, 5 un 10 minūtes, kas, visticamāk pagrinās baterijas darbību.
Tu vari arī uzstādīt skaņas signālu, kas brīdinās, ja CO2 līmenis pieaugs virs 1400ppm. Kā tas skan gan vēl neesu dzirdējis – neesmu tādu līmeni sasniedzis.
Nobeigumā
Dažreiz, kad es uzrakstu apskatu, tad apskatāmā ierīce nonāk atpakaļ veikalā un kalpo kā demo ierīce vai tiek pārdota kādam ar lielāku atlaidi. Bet šī mantiņa paliks manā mājā. Tā ļoti efektīvi man atgādina vēdināt telpas un līdz ar to – justies labāk. Gaisa kvalitāte – tas ir svarīgi!
Kas vēl svarīgi – ierīce ir ražota Latvijā (SAF Tehnika), un vai zināji, ka SAF Tehnika ziedojusi 100 000eur Ukrainas armijai? Jā, vareni!
Ja Tu vēlies tikt pie sava Aranet4 – spied uz pogām vai nāc ciemos uz Cēsu 31, Barons kvartāls.
Seko līdzi pulsometrs.lv
Patīk mūsu raksti? Seko līdz facebook’ā un instagram’ā, nepalaid garām nākamo. Pieseko arī mūsu youtube kanālam!
Pievienojies arī mūsu Strava klubam! Piedalies izaicinājumos un laimē balvas!