Ikdienas aktivitātes mērītāji – kas tas ir un ko tie dara?

Mūsdienās mums problēmu daudz – stress, sēdošs dzīvesveids, steiga – ar kājām nekur nevar paspēt, visur jābrauc ar auto. Izgulēties nav laika, bet ēst veselīgu ēdienu – pārāk dārgi un prasa pārāk daudz uzmanības. Pareizi? Nepareizi!

Patiesību sakot, protams, katram laikmetam savas problēmas – šodien vairs mēs nemēģinām noķert savas pusdienas, bet mums sāp muguras no garām stundām pavadītām pie datora.

Tādēļ mūsdienās cilvēki arvien biežāk sāk izmantot ikdienas aktivitātes mērītājus. Šis raksts ir par to, kas tie tādi ir, un ko ar tiem iesākt.

ikdienas aktivitāšu mērītāji - pulsometrs.lv

Kā strādā ikdienas aktivitātes mērītāji?

Ikdienas aktivitātes mērītāji ir ierīces, ko mēs izmantojam, lai iegūtu datus par sevi, iepazītu sevi un motivētu sevi kustēties vairāk, gulēt labāk un tādā veidā uzlabot savas dzīves kvalitāti. Lai ikdienas aktivitātes mērītāji strādātu, svarīgi, lai mēs tos tiešām izmantotu – nēsātu ikdienas, novērtētu rezultātus un meklētu veidus, kā uzlabot savus datus.

Kā nestrādā ikdienas aktivitātes mērītāji?

Šīm ierīcēm nav nekādas maģiskas spējas. Nenotiks šādi – 1)Tu apliec ierīci ap roku 2) Notiek brīnums.

Kaut būtu tev uz rokas vissmukākā, visdārgākā, visprecīzākā ierīce, tā nespēs tev maģiskā veidā uzlabot rezultātus, nomest tavu svaru, padarīt tevi veselīgāku, izārstēt tavu sāpošo muguru.

a360 fitbit

Kādi dati pieejami šajās ierīcēs un ko ar tiem iesākt?

1. Soļu skaits

Viena no vispopulārākajām funkcijām šajās ierīcēs ir soļu skaitīšana un parasti tiek izvirzīts standarta mērķis – 10000 soļu dienā. Kāpēc tieši šāds mērķis? Pirmkārt, 10000 ir smuks apaļš skaitlis. Otrkārt, lai veiktu šādu soļu skaitu, Tev būs jābūt aktīvam aptuveni 250min nedēļā, ko iesaka veselības organizācija Centers for Disease Control and Prevention. Bet vai tieši Tev nepieciešami 10000 soļi? Tas, protams, atkarīgs no Taviem mērķiem, esošās aktivitātes un fiziskās formas. Sākot nēsāt ikdienas aktivitātes ierīci uzzini, cik soļus Tu veic uz izvirzi sev jaunus mērķus pats!

2. Miega ilgums

Labs miegs ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē mūsu labsajūtu. Labs miegs liks mums justies daudz labāk, nekā vēl viena seriāla sērija vēlā vakara stundā vai garšīgs burgers tieši pirms gulēšanas. Seko līdzi sava miega ilgumam un kvalitātei un atrodi veidus, kā miegu uzlabot un uzzini, kādi būs ieguvumi no uzlabota miega!

screenshot_20161123-122321 flow

3. Intensitātes minūtes

Dažas ierīces mēra arī intensitātes minūtes. Ja Tu daudz brauc ar velosipēdu, tad Tev labāk būtu pievērst uzmanību intensitātes minūtēm, nekā soļu skaitam. Šis mērījums tiek balstīts uz kustību un sirds ritmu, tāpēc tas būs precīzāks ierīcēm, kurām ir optiskais pulsa mērītājs. Ja neesi diez ko sportisks, mēģini sasniegt 30 intensitātes minūtes dienā.
[row ]
[col span=”1/1″ ]

screenshot_20161123-213707
Fitbit aktivitātes minūtes
2016-11-23-21-17-36
Garmin intensitātes minūtes

[/col]
[/row]

4. Kalorijas

Programmatūras, ko izstrādā ierīču ražotāji aprēķinās arī Tavas sadedzinātās kalorijas – gan tās, kuras Tu sadedzināsi elpojot un domājot, gan tās, kuras patērēsi aktīvi kustoties. Ja vēlies skaitīt arī uzņemtās kalorijas, izmanto aplikāciju MyFitnessPal, ar kuru kopā vari izmantot arī lielāko daļu ierīču. Ja izmanto Fitbit, tad vari uzņemtās kalorijas reģistrēt arī Fitbit aplikācijā. Garmin, Fitbit un Polar šobrīd piedāvā arī svarus un, ja svara regulēšana ir Tava prioritāte, tad ikdienas ikdienas aktivitātes mērītājs + atbilstoši svari + uzņemto kaloriju daudzums kopā būs spēcīgi rīki Tavu mērķu sasniegšanai.

polar-balance screenshot_20161123-213943

5. Citi dati un funkcijas

Daudzas ierīces mēra pulsu no plaukstas locītavas arī ikdienā, kas var būt gan interesanti, gan noderīgi. Jāatceras, ka šīs nav medicīniskas ierīces un pulsa mērījumi no plaukstas locītavas nebūs tik precīzi, kā ar pulsa jostām. Bet, ja Tev ir sirds veselības problēmas, tad iespējams, ka Tavam ārstam noderēs informācija vai reiboņa laikā Tavs pulss bijis tuvāk 30 vai 180 sitieniem minūtē.

Vairumam ierīču ir arī viedpulksteņu funkcijas – paziņojumi par zvaniem, sms un notifikācijām, modinātājs, atgādinājumi, ka jāizkustas. Multisporta GPS pulsometriem arī ir ikdienas aktivitāšu funkcijas, kas vairāk ir piemērots sportiskiem cilvēkiem. Citas ierīces nav tik funkcionālas, bet izskatās ļoti eleganti. Izvēlies sev tādu, kādu gribēsi nēsāt uz savas rokas un izmantot!

Ko saka mūsu klienti?

Mēs aptaujājām mūsu klientus par ikdienas aktivitāšu mērītājiem, lai noskaidrotu, vai praksē šīs ierīces strādā tikpat labi, kā uz papīra. Atsaucās 54 klienti, kas nepadara šo aptauju par statistiski drošu pētījumu, bet atbildes gan bija gana interesantas. Cilvēki raksta, ka ievēro, gan miega mērķus, gan cenšas noiet noteikto soļu skaitu: “Laicīgi dodos pie miera lai tiktu ievērots “8 stundu miegs”. Dienas laikā esmu aktīvāka lai sasniegtu “aktivitāti 100%,” un, “Patiešām mēģinu katru dienu sasniegt vismaz 10 000 un vairāk soļu. Par skriešanu jau nevar būt runas – mans labākais draugs skrienot ir mans Garmins”. Prieks arī par klientiem, kuriem ir izdevies samazināt svaru “… 18 kg laikam pasaka daudz ko :)” un ir arī cilvēki, kuri novērtē kopējo ietekmi uz dzīves kvalitāti: “Esmu laimīgāka,” raksta kāda kliente.

ikdienas aktivitāšu mērītāji
Prieks, ka lielākā daļa no aptaujātajiem saka, ka kopš ierīču izmantošanas kustas vairāk.

Protams, ne visi ir izjutuši taustāmus rezultātus – uz jautājumu, vai kopš ierīces iegādes ir mainījusies aktivitāte, 57% saka, ka kustas vairāk, 9% saka ka pievērš vairāk uzmanības miegam, bet diezgan daudzi arī atbild, ka nekas nav mainījies. Tam varētu būt divi skaidrojumi – pirmkārt, mums ir diezgan sportiska auditorija, kuriem arī pirms ierīces iegādes bijusi augsta aktivitāte, un, otrkārt, kā minēts jau iepriekš – šīm ierīcēm nav maģisku spēju – daudz kas no paša ir atkarīgs.

ieteiktu-draugam
Lielākā daļa no ierīču izmantotājiem ieteiktu šīs ierīces arī draugiem. Un paldies visiem, kuri atbildēja uz jautājumiem!

Kad jautājām vai šādas ierīces ieteiktu draugam, tad no mūsu aptaujātajiem 54 cilvēkiem, 45 saka “Jā!”, tikai divi saka “Nē”, un pieciem cilvēkiem nav viedokļa.

Dažas aktuālas ierīces

Šobrīd Tev ir plašas iespējas izvēlēties ierīces pēc gaumes un funkcijām. Ja nevēlies ikdienā nēsāt sportisku ierīci, izvēlies elegantu Garmin pulksteni, vai pievilcīgu Polar vai Fitbit aproci. Atceries, ka galvenais priekšnoteikums, lai šīs ierīce strādātu, ir nepieciešamība tai atrasties uz Tavas rokas, tāpēc izvēlies tādu, uz kuru tiešām gribi skatīties simts reizes dienā.

garmin vivomove - ikdienas aktivitātes mērītājs
Pievilcīgs Garmin pulkstenis – aktivitātes mērītājs Garmin Vivomove.
fitbit - ikdienas aktivitāšu mērītāji - pulsometrs.lv
ASV ikdienas aktivitāšu tirgū pārliecinoši dominē Fitbit! Fitbit ir lieliskas ierīces, kas vairāk fokusējas uz ikdienas aktivitāšu mērīšanu, mazāk uz sportu.
polar a360 - ikdienas aktivitāšu mērītāji - pulsometrs.lv
Polar A360 ar optisko pulsa mērītāju būs piemērots gan ikdienas aktivitātēm, gan sportiskām nodarbēm
fitbit - ikdienas aktivitāšu mērītāji - pulsometrs.lv
Garmin Vivosmart HR ir lieliska ikdienas aktivitātes aproce ar optisko pulsa mērītāju, bet Vivosmart HR+ ir aprīkota ar GPS – lieliski noderēs cilvēkiem, kuri mēdz sportot ārpus telpām.

5 comments

  1. DAiga

    Kuri ikdienas aktivitātes mērītāji var tikt savienoti ar pulsometru jostām? Vai tikai Polar?)

    1. Fitbit Surge ir jau apriikots ar GPS un pulsametru :)

    2. Mārtiņš Karlsons

      Ar pulsometra jostām var savienot Polar Loop2 un Polar A360 “ikdienas aktivitātes mērītājus”, citiem, attiecīgi Fitbit Charge 2, Fitbit Blaze, Garmin Vivosmart HR un Vivosmart HR+, jau ir iebūvēti optiskie pulsa mērītāji, kas lasa pulsu no plaukstas locītavas. Garmin Vivomove, Fitbit Alta un Fitbit Flex modeļiem nav pulsa nolasīšanas funkcijas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *