Pavisam nesen Garmin izlaida jaunu pulsa jostiņu Garmin HRM-Pro, kurai ir vairākas jaunas lietas, starp kurām arī iespēja mērīt jaudu slēpojot. “Interesanti,” nodomājām mēs, “vajadzētu izmēģināt!”
Un, protams, ziema mūs lutina ar iespējām kāpt uz slēpēm, tādēļ arī izmēģinājām! Un šajā rakstā par rezultātiem!
Kā tas strādā – slēpošanas jauda?
Lai mērītu slēpošanas jaudu, Tev nepieciešaja jaunā HRM-Pro jostiņa, un tai ir jābūt pievienotai pie kāda no top Garmin pulksteņiem – Garmin Fenix 6, Fenix 6X, Fenix 6 Solar, Fenix 6s, Fenix 6s Solar, kā arī Garmin Forerunner 945, Tactix Delta vai Marq sērija.
Tad mums vajag slēpas, nūjas un sniegu un aiziet!
Kādus datu laukus redzam slēpojot?
Mēs varam pielākot datu laukus tā, ka redzam vidējo jaudu, momentāno jaudu, mēs varam redzēt arī pēdējo 3 vai 10 sekunžu jaudu, kā arī apļa vidējo, apļa maksimālo, iepriekšējā apļa vidējo un maksimālo. Vienvārdsakot, varam pielāgot ekrānu tieši tā kā vajag – tā, lai tas atbilst mūsu vēlmēm vai treniņu vajadzībām.
Kādus datus redzam pēc slēpošanas?
Pa diezgan ledainu Biķernieku trasi noslēpoju divus apļus. Pirmo slidsolī, otro klasiskajā solī. Un tad lūk apskatīsim ar kādu jaudu man tas izdevās.
Slidsolis
Jaudas grafiks ir violetā krāsā. Varam redzēt, ka ir pārtraukumi – pirmais pārtraukums skaidrojams ar to, ka slēpotājs gulēja zemē un sūkstījās par apdauzītu dibenu, bet pārējie ir nobraucieni. Redzams, ka jauda uz beigām samazinās, bet ātrums nemainās – iespējams, ka sāku atcerēties kā slēpot, iepsējams arī, ka pirmajā reizē algoritmam, kas rēķina jaudu nepieciešams laiks, lai nokalibrētos.
Klasiskais solis
Slēpojot klasiskajā solī, kas apledojušajās špūrēs bija vairāk stumšanās uz rokām, jaudas ir zemāka, arī ātrums zemāks.
Kam tas viss vajadzīgs?
Protams, ja Tu esi tāda līmeņa slēpotājs, kā šī raksta autors, tad mērīt slēpošanas jaudu nebūs īsti nekādas jēgas, ja nu vienīgi, Tevi māc ziņkāre (tāpat, kā šī raksta autoru). Bet, ja Tu vēlies uzlabot savu sniegumu, tad šie dati varētu būt ļoti vērtīgi.
Ja šajā ziemā sanāks paslēpot vairāk, interesanti būs pavērot vai šie dati mainās laika gaitā. Teorētiski vajadzētu uzlaboties gan slēpošanas tehnikai, gan fiziskajai kondīcijai un pie tās pašas jaudas vajadzētu palielināties ātrumam.
Skriešanā mēs parasti skatāmies uz pulsa un ātruma attiecību – trenējoties, laika gaidā vajadzētu novērot, ka pie tā paša pulsa mēs varam skriet ātrāk. Bet slēpošana ir daudzi papildu mainīgie – reljefs, vējš, sniega kvalitāte, slēpju sagatavošana. Tādēļ, iespējams, ka šeit vērtīgāk skatīties uz pulsa un jaudas attiecību – laikam ejot, mums vajadētu spēt uzrādīt lielāku jaudu, strādajot ar zemāku pulsu.
Tātad – ja slēpošana ir Tavs sporta veids – šie dati Tev var būt pat ļoti noderīgi!
Paldies, ka lasīji, tiekamies sniega takās!
Patīk mūsu raksti? Seko līdz facebook’ā un instagram’ā, nepalaid garām nākamo. Pieseko arī mūsu youtube kanālam!
Pievienojies arī mūsu Strava klubam! Piedalies izaicinājumos un laimē balvas!