Kas ir tie ķermeņa masas analizatori?

Pulsometru čaļiem jau sen niez nagi izmēģināt un salīdzināt dažādu gudro svaru rādījumus – mēģināt pārbaudīt, vai ķermeņa masas analizatori ir precīzi, vai rādījumi vieniem un citiem gudrajiem svariem sakrīt. Un jā, līdz šim visi šie ķermeņa masas analizatori ir arī svari, bet tagad mūsu rokās nonācis arī TomTom Touch – fitnesa aproce, kas mēra arī ķermeņa sastāvu. Mums tas šķita ļoti aizdomīgi, tāpēc laiks mūsu pirmajam eksperimentam.

Pirms aptuveni nedēļas teicām instagram’ā, ka veicam eksperimentu un solījām rezultātus. Rezultātu gan vēl nav, jo sapratām, ka jāmēra ilgākā laika periodā un jāseko līdzi izmaiņām. Turiet mūs pie vārda, rezultāti būs, bet šodien par to, kas ir ķermeņa masas analizatori un kā tie strādā.

ķermeņa masas analizatori | Tanita | Garmin Index scale tomtom touch

Ko mēra ķermeņa masas analizatori?

Ķermeņa masas analizatori bez pamata rādījuma masa spēj noteikt arī tauku daudzumu, muskuļu masu, ūdens daudzumu ķermenī, kaulu minerālu masu.

Tanita ķermeņa masas analizatori mēra arī metabolisko vecumu, iekšējo orgānu tauku daudzumu, nosaka fizisko reitingu un nosaka dienā nepieciešamo kaloriju daudzumu.

Rādījumu skaits atšķiras no modeļa uz modeli, bet galvenā ideja visiem tā pati – piedāvāt strukturizētu informāciju par ķermeņa sastāvu.

Kāpēc tas ir svarīgi?

Diviem vīriem, kuri ir vienāda auguma, no kuriem viens katru dienu ēd burgerus un skatās TV un otrs regulāri trenējas svaru zālē, svars varētu būt vienāds. Pirmajam būs paaugstināts tauku daudzums, otrajam būs ievērojama muskuļu masa. Ne visi kilogrami ir līdzvērtīgi, veselības riski palielinās ar palielinātu tauku daudzumu.

Ja cilvēks noliekas ar gripu, tad visticamāk, tiks zaudēts svars, bet, vai tiks zaudēti tauki vai muskuļi? Un, ja pievērsies drastiskai diētai, vai tā samazinās tauku daudzumu vai tomēr zaudēsim muskuļus? Ja aktīvi sākam trenēties, bet svars nesamazinās, vai varētu būt tā, ka zaudējam taukus, bet palielinās muskuļu masa? Šie ir tie jautājumi, kurus palīdzēs atbildēt ķermeņa masas analizatori.

Kā tie strādā?

Ķermeņa masas analizatori caur ķermeni izlaiž pavisam nelielu drošu elektriskās strāvas daudzumu un analizē, cik ātri tas atgriežas. Izrādās, taukiem ir lielāka pretestība nekā ūdenim un muskuļiem, kas ļauj iegūtos datus interpretēt un noteikt ķermeņa sastāvu.

Ķermeņa masas analizatorus neiesaka izmantot cilvēkiem, kuriem ir kādi elektroniski implanti, kā arī sievietēm, kas ir stāvoklī vēlams izmantot tikai svara funkciju.

Cik tie ir precīzi?

Šis ir ļoti aktuāls jautājums, kad runa ir par ķermeņa masas analizatoriem. Vai tiešām šie rādītāji būs precīzi? Vai uzkāpjot uz dažādām ierīcēm, tās visas rādīs to pašu? Pirmo reizi uzkāpjot uz 3 dažādiem svariem, uzreiz skaidrs, ka rādījumi atšķiras un TomTom Touch rāda pavisam atšķirīgus mērījumus. Internetos varam atrast dažādus pētījumus, kas saka, ka šo gudro svaru precizitāte “must be questioned” un secina, ka nepieciešami papildus pētījumi, pirms šos rīkus var rekomendēt, kā medicīniskas ierīces.

Mārtiņš, pulsometru čalis.

Garmin Index

Scale

TomTom

Touch

Tanita
BC 601

Tanita
BC 730

Kg76.876.976
Muskuļu masa34.3kg49.5%62.9kg66.4kg
Tauku %7%12%14.0%9.1%
Kaulu masa6.4kg3.2kg3.3kg
Ūdens daudzums68.5%60.8%62%
Cits38.5%

Vai gudrie svari ir noderīgi?

Lai arī, visticamāk, ka bioimpedences analizatori nebūs 100% precīzi, mums interesē, vai tie strādā konsekventi laika gaitā. Mums interesē vai laika gaitā, svari parādīs atbilstošu izmaiņu (tuvojoties pavasarim, ceram ieraudzīt vairāk muskuļu, mazāk tauku). Tāpēc veiksim garāku eksperimentu – ņemsim vienu pulsometru čali, četras ierīces (Garmin Index Scale, Tanita BC-601, Tanita BC730, TomTom Touch) un regulāri mērīsimies turpmākās nedēļas. Centīsimies arī nomest kādu kg uz tauku rēķina. Rezultātus apkoposim un publicēsim, sekojiet līdzi!

Vai Tev ir kāds specifisks jautājums par šīm ierīcēm? Droši raksti komentāros, mēs izpētīsim!

 

5 comments

 1. Mārtiņš

  Gaidam ar nepacietību jaunāko sēriju par “gudrajiem” svariem

 2. Velga

  ķermeņa masas index.

 3. Velga

  ķermeņa masas index

 4. Everita

  Kur ir pieejama tabula ar mērījumu robežvērtībām?

 5. Anete

  Sveiki. Vai būs pieejami zaļie Tanitas svari (attēlā tie ir zaļie, bet esmu redzējusi arī rozā un baltus)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *