Kofeīna želejas – kas tās ir un kā tās lietot?

anita silina maurten gel 100 caf 100
Rakstu par kofeīnu un kofeīna želejām sagatavojusi B kategorijas vieglatlētikas trenere un uzturzinātnes maģistrante Anita Siliņa

Daudzi no mums izmanto sporta želejas aktivitātēs un dažiem no mums patīk kofeīna želejas. Arī Maurten nākuši klajā ar kofeīna želejas versiju, kuru esam izmēģinājuši, kura ir nopērkama veikalā. Bet ko tieši dara kofeīns un kādēļ tas atrodams sporta želejā? Un cik daudz to lietot? Uz šiem jautājumiem šajā rakstā, kuru sagatavojusi B kategorijas vieglatlētikas un uzturzinātnes maģistrante Anita Siliņa!

Kas ir kofeīns?

Kofeīns ir dabisks savienojums, ko iegūst no vairāk nekā 60 dažādiem augiem, piemēram, kafijas pupiņām, tējas lapām un kakao sēklām. Kofeīns uz cilvēka organismu darbojas kā stimulants. Tas aktivizē centrālo nervu sistēmu, bloķējot adenozīnu – mediatoru, kurš organismam rada nomierinošu efektu. Kofeīna iedarbībā noris neirāla stimulācija, kas atbrīvo adrenalīnu, paātrina sirdsdarbību, paaugstina asinsspiedienu, sasprindzina muskuļus, palielina brīvo taukskābju cirkulāciju un atbrīvo glikozi, kas nonāk asinsritē, tādējādi sniedzot enerģiju. Kofeīna stimulējošais efekts sākas
aptuveni 15 minūtes pēc nonākšanas organismā, jo tas ātri uzsūcas kuņģa – zarnu traktā, un iedarbība var ilgt līdz pat sešām stundām, tas atkarīgs no devas daudzuma.

Kofeīns enerģijas želejā?

Želeju klāsts ir liels un plašs, jā arī kofeīna želejām, ko tad izvēlēties un kura būs labāka? Es, vispirms, vēlos uzdot jautājumu, kura ir vērtīga un kuru ir jēga lietot pirms sacensībām vai smagiem treniņiem, jo organismam jau tā būs liela slodze, lai nav tā, ka vel kuņģa zarnu traktam ir papildus slodze no sliktas kvalitātes kofeīna želejas. Kam tad ir jāpievērš uzmanība izvēloties kofeīna želeju, noteikti tikai un vienīgi želejas sastāvam, jo to, kas “lācītim vēderā” mēs varam izlasīt uz iepakojuma, jā tieši tik vienkārši, tikai noskaidrojot sastāvu varam pārliecināties par želejas kvalitāti. Vēlos akcentēt, jo vienkāršāks želejas sastāvs, jo labāk mūsu kuņģa zarnu traktam un arī vēlamais efekts tiks sasniegts efektīvāk.

maurten gel 100 caf 100 mo farah
Maurten želejas lieto gan tautas sportisti, gan profesionāļi – attēlā daudzkārtējs Pasaules un Olimpiskais čempions Mo Farah

Kāpēc Maurten kofeīna želeja?

Maurten kofeīna želeja sastāv no septiņām dažādām sastāvdaļām, kur viena no tām ir kofeīns. Maurten ar savu ogļhidrātu enerģijas želejas (GEL
100) tehnoloģiju jau ir iekarojis visas pasaules uzticību, gan tautas klases sportistu vidū, gan pasaules klases sportistu vidū. Unikālais ir tas, ka Maurten enerģijas želejas sastāvam pievieno tikai tīru kofeīnu, nepievienojot klāt nekādas citas sastāvdaļas vai konservantu, kas vai nu uzlabotu garšu, krāsu, smaržu vai kofeīna uzsūkšanos organismā. Želeja organismu apgādās ar nepieciešamajiem ogļhidrātiem un kofeīns aktivizēs nervu darbību, asinsriti, orgānu darbību, tādējādi dos možuma sajūtu un “otro elpu”.

Maurten želejas sastāvs

Katrā želejā ir 100mg kofeīna un 25 grami ogļhidrātu, kas sastāv no fruktozes un glikozes attiecībām 0,8:1. Kofeīna daudzums vienā želejā, aptuveni, atbilsts, pusotram espresso. Sastāvs ir unikāls ar iekšā esošo ogļhidrātu sastāvu un tehnoloģiju, kas uzsūcās pakāpeniski, dodot enerģiju uzreiz pēc apēšanas un turpina lēnām uzsūkties, dodot enerģiju arī pēc 30min. Klāt pievienotais kofeīns uzsūcās tieši tā pat, kopā ar želeju, lēnām un vienmērīgi, nodrošinot ilgstošāku iedarbību un efektu. Želejai nav klāt garšas pastiprinātāju, krāsvielu, konservantu un tā ir piemērota vegāniem.

Izmēģini kofeīna želejas – pērkot 3gb pie mums veikalā mazliet lētāk

Želejas iedarbība

Mūsu organismi ir ļoti unikāli un ļoti atšķirīgi, līdz ar to, ir faktori, kas ietekmēs kofeīna reakciju uz mūsu organismu. Tie ir ķermeņa masa un
adaptācija. Tātad, jo lielāka ķermeņa masa, jo lielāka deva ir nepieciešama, lai sasniegtu vēlamo efektu. Ja ikdienā daudz lietojam kafiju vai kofeīna saturošus produktus, tad kofeīna iedarbība arī nebūs tik izteikti jūtama vai būs nepieciešama lielāka deva, lai sasniegtu vēlamo efektu. Pirms atbildīgiem startiem kafijas lietotājiem iesaku izdzerto kafijas daudzumu
samazināt, lai sacensībās sasniegtu vēlamo efektu no kofeīna želejas.

Deva

Zinātniskie pētījumi liecina, ka vēlamā deva ir 3mg kofeīna uz vienu ķermeņa masas kilogramu, lai sasniegtu vēlamo efektu, bet, kā jau minēju pie iedarbības, tas var būt individuāli un atkarīgs no dažādiem ietekmējošajiem faktoriem – svara un adaptācijas.

Lietošana

5km distance

20-30min pirms starta un iesaku ēst želeju lēnām, 5min garumā (želeja nodrošinās gan ogļhidrātu devu enerģijai, gan kofeīns darbosies visas distances garumā).

10km distance

10-15min pirms starta un iesaku ēst želeju lēnām, 5min garumā (želeja
nodrošinās gan ogļhidrātu devu, gan kofeīns darbosies visas distances garumā. Ja distance tiek veikta ilgāk par 1h, piemēram sacensībās pa reljefu, tad iesaku ogļhidrātu želeju pirms starta un kofeīna želeju 5km. )

21km distance

10-15min pirms starta ½ Maurten ogļhigrātu želeju vai dzērienu (DRINK
MIX 160
vai 320), ap 7km otru pusi Maurten ogļhigrātu želejas vai dzērienu un ap 14km Maurten kofeīna želeju.

42km distance

Ik pēc 6-7km vai ik pēc 35-40min nepieciešams organismu apgādāt ar ogļhidrātiem, tatad vai nu Maurten dzēriens vai pietiks ar ½ Maurten želejas, bet ap 34-35km maratonā būtu īstais laiks kofeīna želejai, ko iesaku ēst nevis visu vienā piegājienā, bet ēst lēnām, apmēram, 1km garumā.

No kā uzmanīties?

Kofeīns no organisma izvada šķidrumu, tāpēc ļoti jāpiedomā, lai tiktu izdzerts ūdens, kad tiek lietota kofeīna želeja vai jebkāda veida kofeīna produkts, it īpaši karstos laika apstākļos. Dzer ūdeni!


Patīk mūsu raksti? Seko līdz facebook’ā un instagram’ā, nepalaid garām nākamo.

Seko arī raksta autorei Anitai isntagram’ā.

Vēlies pamēģināt Maurten? Pasūti internetā vai nāc ciemos uz veikalu Barons kvartālā, Cēsu ielā 31, k2.

Anita par Maurten šajā blogā jau rakstījusi agrāk – apskati Maurten GEL 100 želejas – kas tajās ir tik labs?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *