Pirms pāris nedēļām pulsometru čalis sāka padziļinātāk mērīt miegu – cītīgi guļu un cenšos neaizmirst uz rokas atstāt ierīci, kas to miegu mēra. Pagaidām nekādas izmaiņas paradumos neveicu – vispirms gribu zināt, kāds ir tas miegs, ja pie tā kvalitātes un ilguma īpaši netiek piedomāts.
Cenšos no rītiem cītīgi pierakstīt arī pašvērtējumu, lai redzētu, vai tas sakrīt ar ierīces rādītāju. Dažreiz pieraksti rāda “lieliski”, citreiz “ļoti slikti”, bet visbiežāk “likās ok”. Tā vien šķiet, ka lielākā daļa naktis tiek pavadītas “it kā ir ok” režīmā. Vai tas ir gana labi? Nē! Kapēc gan necelties no rīta ar lielisku pašsajūtu, ar prieku sākt jaunu dienu?!
Ko saka dati?
Šim eksperimentam uz rokas ir Polar M430. Polar nerāda miega fāzes – dziļu miegu, seklu miegu, REM miegu – bet tas skaita miega ilgumu un novērtē cik miegs ir bijis saraustīts. Jo saraustīgāks miegs, jo mazāks skaitlis no viens līdz pieci. Nedēļas vidējais sanācis 3.3.
Labākajā naktī izdevās sasniegt pilnu 5nieku. Salīdzinot ar pašvērtējumu tas saskan ideāli – no rīta pamodos tādā pašā pozā kā aizmigu, ar sajūtu, ka nakts ir bijusi 10min gara un ar lielisku noskaņojumu. Diemžēl šādas naktis nav daudz.
Citā rītā, pieraksti saka, ka “pamodos noguris un īgns”. Lai arī gulēts ir ilgāk, kvalitātes rādītājs ir tikai 2.7 un pašsajūta ir ļoti švaka.
Kāds ir plāns ar miega uzlabošanu?
Lūk, dažas konkrētas lietas, kam vajadzētu palīdzēt uzlabot miega kvalitāti, un kuras šondēļ centīsies piekopt tas pulsometru čalis:
- Dienas ritms. Eksperti saka, ka regulārs dienas ritms ir ļoti nozīmīgs miega kvalitātei. Tad nu tā – gribu celties 6.00 un esmu gatavs iet gulēt tik agri, lai varētu sešos pamosties. Lai nogulētu veselīgas 8h, jāiet gulēt 22.00.
- Nākamās dienas plānošana. Viena no lietām, kas neļauj gulēt ir konstantas domas, kas raisās pa galvu, iekšējs nemiers. Eksperti saka, ka laicīgi saplānota nākamā diena samazina trauksmes sajūtu un ļauj mierīgāk gulēt. Lai vieglāk no rīta piecelties, jau iepriekšējā vakarā sagatavošu visu lieliskam rītam – vingrošanas drēbes un jogas paklājiņu. Jo ar kustību iesākta diena ir enerģijas piepildīta diena!
- Ekrāni tiek aizvērti 21.00. Mūsu visuresošie erkāni izstaro zilo gaismu, kas izsit mūs no dienas ritma un var pasliktināt miega kvalitāti. Vēl bez gaismas, ierīces ir nebeidzams informācijas avots, gan izklaidējošs, gan ar darbu saistīts un tas nepārtraukti rada trauksmes sajūtu. Šis šķiet, būs vislielākais izaicinājums, jo bieži vien vakars ir labs laiks, kad mierīgi rakstīt kādas ierīces apskatu vai atbildēt uz e-pastiem, uz kuriem nav atbildēts dienas laikā, bet telefona ekrāns vienmēr piedāvā kaut ko interesantu sociālajos tīklos. Bet, tagad darīsim tā – vakarā vecais labais drukātais papīrs – grāmatas un žurnāli.
Rezultāti būs pēc nedēļas!
Šeit ir vēl daži padomi, ko Tu vari darīt, lai uzlabotu savu miega kvalitāti, ko iesaka Hārvardas Medicīnas skola:
- Izvairies no alkohola un smēķēšanas
- Uzturi guļamistabu vēsu, izmanto gultu tikai miegam un seksam
- Izvairiens no kofeīna dienas otrajā pusē
- Esi fiziski aktīvs
- Uzturi guļamistabu vēsu, tumšu un klusu
Kādi ir Tavi miega uzlabošanas paņēmieni? Padalies komentāros!