Par un ap COROS – stāsta Pēteris Stepiņš

Parasti par pulksteņiem šajā blogā stāsta tas pulsometru čalis, bet ne šoreiz. Šoreiz par savu pieredzi, pārejot no Garmin uz Coros stāsta skrējējs Pēteris Stepiņš. Ja Tu vēlies uzzināt vairāk par Coros pulksteņiem, noteikti izlasi šo padziļināto ieskatu. Liels paldies Pēterim!

Coros Vertix 2
Par Coros Vertix 2 stāsta Pēteris Stepiņš

Līdzšinējā pieredze

Šis ir lielisks skriešanas pulkstenis teju ikvienam… Tā varētu iesākt stāstu par COROS Vertix 2 (jeb V2) pēc gada vai diviem, taču ne pašlaik. Pirms turpinu stāstu par saviem piedzīvojumiem ar V2, domājams, nepieciešams ievads par mani un ne tikai. Esmu (nu jau biju) cauraudzis Garmin lietotājs daudzus gadus. Šķiet, mūsu attiecības (ar Garminiem) sākās ar 910XT jeb ļoti sen. Pēdējos gados manā lietošanā ir bijuši Forrerunner 945 (kādu pus gadu), tad vairāk kā pusotru gadu Fēnix 6s safīra versija, un visbeidzot esmu draudzējies arī ar Garmin Enduro (nepilnus septiņus mēnešus). Kā var redzēt, tie visi ir vienas paaudzes pulksteņi, un pēdējie divi ir pavisam tuvas radniecības (teiktu, ka brāļi). Līdz ar to viss, kas man Garmin patīk vai nepatīk, vai, salīdzinot ar COROS, pietrūkst, ir caur pēdējo divu pulksteņu prizmu. Esmu tas lietotājs, kurš saviem pulksteņiem liek beta versijas programmatūru (jeb softu), jo visu laiku kaut kas pietrūkst, un aktīvi iesaistos atgriezeniskās saites sniegšanā izstrādātājiem par to, kas “karas”. Esmu arī tas, kurš savus pulksteņus pielāgo līdz pēdējai vīlītei savām vajadzībām (piemēram, vai jūs zinājāt, ka daudziem Garminiem var mainīt informāciju, kas parādās pulkstenī, kad nostrādā auto-aplis vai tiek nospiesta apļa poga?). Īsi pirms ziemassvētkiem nolēmu riskēt un mesties nezināmajā, t.i., mainīt ne tikai pulksteni bet visu ekosistēmu. Lai gūtu labāku priekšstatu, kas ko spēj, veselu nedēļu dzīvoju ar diviem pulksteņiem.

Jā, kas būtiski, pamatā esmu skrējējs. Nu tāds skrējējs, kurš, kad trenējas strukturēti, dara to pēc programmas, kad vajag n intervālus x tempā un y ilgi. Dažādās kombinācijās, un viena treniņa ietvaros. Ziemā slēpoju (ar distanču slēpēm), pirms Covid-19 arī periodiski gāju peldēt. GPS sportiskajās (pēc manas klasifikācijas) aktivitātēs katru nedēļu pavadu 7-8 stundas. Līdz ar sniega un ledus atnākšanu, esmu pārgājis tikai uz rāmu skriešanu, un pēdējās 10 nedēļās mana skriešanas kilometrāža dzīvo 90+ km nedēļā (arī “sportiskais laiks” nedēļā ir mazliet garāks). Kas būtiski, man nepatīk krūšu pulsa jostiņas. Nu ļoti. Tai esmu atradis foršu alternatīvu augstāk uz rokas (Polar Verity Sense), un, kad ļoti vajag (piemēram, 20 sekunžu stāvos kalna sprintu atkārtojumos) tomēr izmantoju krūšu jostiņu (Polar H10, kas šķiet ērtāka par Garmin jostām).

Iepriekš minētais nosaka manas vajadzības (t.i., iedomātās vajadzības), ko meklēju pulkstenī. Proti, tam jābūt multisporta pulkstenim ar labu treniņu platformu. Visam pa virsu, Enduro mani ir pieradinājis pie mega baterijas mūža starp uzlādēm. To pulksteni lādēju vidēji reizi 19-22 dienās, pa vidu veicot daudzas stundas GPS aktivitātēs (arī velo transports un pastaigas). Līdz ar to šodien jebkas, kas “nevelk” divas nedēļas, mani neinteresē. Šo visu sāku rakstīt, pirms tika izziņots jaunais Fēnix 7 18. janvārī. Kā redzams, jaunais Garmin flagmanis noklāj teju visu no V2, klāt pievienots vēl šis tas, un rezultāts mums pasniegts Garmin versijā (un krietni augstākā cenā). Starp citu, es piederu tiem, kuri uzskata, ka sporta pulksteņus pirkt par pilnu sākotnējo cenu ir neprāts. Tā sakot, var pirkt, kad cena atbilst piedāvātājam un pirktspējai. Tādējādi arī beigās, kad būs pienācis brīdis mainīt pulksteni, to varēs ar vieglāku sirdi par kādam pircējam labu cenu pārdot.

coros vertix 2
Coros Vertix 2 uz rokas – liels pulkstenis, liels ekrāns

Kādēļ COROS?

Šis ir jauns ražotājs, kas cenšas iekarot tirgu ar inovācijām un nepārtrauktiem produktu (lasīt, pulksteņu) uzlabojumiem. Piemēram, COROS savos pulksteņos ieviesa skriešanas jaudu (pareizāk būtu teikt, aplēses par to, kādu darba apjomu veicu skrējienā) jau labu laiku pēc to iznākšanas (un tā ir “iebūvētā” jauda, pēc kuras var trenēties tāpat kā pēc pulsa vai tempa, nevis Garmin hibrīds ar datu lauku caur Connect IQ). COROS arī ieviesa karšu funkcionalitāti divos vecākos modeļos pēc V2 iznākšanas (kad jūs esiet redzējuši Garminu rezervējam 4 GB brīvas vietas nākotnes uzlabojumiem?). Jā, COROS karšu režīms krietni (nu ļoti pat) atpaliek no Garmin, kam ir liela pieredze no citām sava biznesa līnijām, bet tomēr… Starp citu, kā jums patīk Garmin “ģeniālā” navigācija pulksteņos, spaidot piecas pogas? Manuprāt, kas neparocīgāks nav izdomāts (un tas jaunajā Fēnix 7 beidzot novērsts). Kas būtiski man, COROS 2021. gadā pulksteņos palaida EvoLabs, kas pēc kāda lietošanas laika iedod man vērtīgu info par esošo formu, slodzes atbilstību spējām, atjaunošanos u.tml. Līdzīgu informāciju iedod Garmin Firstbeat algoritms (dažās jomās tas ir pārāks, dažās atpaliek). COROS arī 2021. gada decembra pēdējās dienās palaida savu web platformu, kur var salikt treniņu plānu, analizēt savus skrējienus u.tml. – līdzīgi jau esošajām Garmin un Polar platformām. Iepriekš treniņi bija saliekami tikai no COROS telefona lietotnes, kas, lai gan COROS izpildījumā ir krietni foršāk (ātrdarbīgāk) kā Garmin, manuprāt, nav tik ērti kā no datora.

Ko es sagaidu no GPS pulksteņa?

Tātad, ko man vajag pulkstenī? Īsumā – baigo virtuves kombainu:

  • labu GPS!!! (korektais apzīmējums būtu GNSS, taču, lai nelietotu nezināmus terminus, teikšu “GPS”);
  • gribu arī ilgu baterijas mūžu;
  • ne pārāk smagu pulksteni, bet ne arī plastmasas štruntiņu (līdz ar to sliecos uz titāna korpusu);
  • iespēju ērti salikt strukturētus treniņus;
  • skriešanas jaudu, atbilstoši kurai var izveidot treniņus; lai pulkstenis -15 grādos uz rokas neizslēdzas (kā Garmin 735, kas man ziemas skrējienos, savulaik, mira nost);
  • lai beidzot pulkstenis korekti lasa manu kadenci! Zinu, ka tas saistīts ar to, kā skrējienā turu vai kustinu kreiso roku, jo uz labās, dzīvojot ar diviem pulksteņiem, Garmins lasīja manu kadenci lieliski. Savukārt, uz kreisās rokas man tas šaudās starp ½ un pilnu;
  • iepeldot vairāk “ekstru” dīķītī, vajag safīra stikliņu un labu izskatu (lai, kad jāatgriežas birojā, var nekautrēties valkāt kreklu un žaketi kopā ar brīnumu uz rokas). Kādēļ safīrs? Tas iedod pulkstenim teju neiznīcināmu statusu – esmu savulaik baseinā safīru “frontāli” trāpījis metāla apmalītē – un pulkstenim ne skrambiņas!
  • papildus man vajag arī plašāku sporta veidu režīmus, lai, varu papeldēt, braukt ar velo, noteikti uzkāpt uz distancenēm, šad tad pavingrot u.tml. Jā, un arī pastaigu režīmu, kas COROS parādījās tikai pavisam nesen, jo, izrādās, labs iešanas algoritms pulksteņiem esot sarežģīts…
  • no viedpulksteņu iespējām, vajag, protams, ziņojumu lasīšanu pulkstenī, modinātāju, hronometru un taimeri. Garmin Move IQ, kas automātiski atpazīst aktivitātes, man ir pilnīgi lieks. Tāpat mudinājumi kustēties. Zinu, ka daru to pietiekami ;)
  • vai gribu labu optisko pulsa lasītāju? Jā, noteikti! Par laimi, ideālais lasītājs jau ir izgudrots, un to sauc par krūšu jostiņu, teju ideālais ir optiskais ap bicepsu! (ja vien ārā nav sauss un vēss / auksts laiks, kad krūšu jostiņas sāk rādīt kosmosu). Citādi, optiskie sensori pie plaukstas ir ar “kā gadās” rezultātiem. Tas man ir sakāms gan par veco Garmin ELEVATE 3.0 sensoru paaudzi, gan jauno – ELEVATE 4.0, ko vienu dienu izmēģināju Venu 2. Jaunākā – 4.0 – sensoru paaudze vēl Garmin 945 LTE modelī un, protams, Fēnix 7. Taču man pārsteidzošā kārtā jaunais sensors uzrādīja štruntīgus rezultātus – pat sliktākus kā 3.0 versija Enduro;
  • kas ar mūziku un kartēm? Tas pirmais vairs nav aktuāli, jo Garminos tas sākumā vilināja, bet izpildījums – ar Spotify u.tml. sinhronizāciju – bija kriteni zem vidējā (un Enduro tas nebija). Paliek mp3 formāts un audiogrāmatas, taču tam man ir citi risinājumi. Savukārt kartes… lai gan reti, bet tomēr ir viena no prasībām starp “noteikti” un “būtu labi, ja būtu”;
  • gribētos iespēju maksāt ar pulksteni, bet zinu, ka COROS tas nav un nebūs.

Vai V2 atbilst manām vajadzībām? GPS V2 ir pārāks par Enduro un Fēnix 6, pie tam ar atrāvienu pārāks. Baterijā, jā, lai gan Enduro pie vienādiem uzstādījumiem ikdienā bateriju ēd mazāk (pārsteigums man pašam)! Svars – ar AliExpress neilona 26 mm siksniņu – ļoti labs. Treniņu salikšana ir laba – gan telefonā gan web platformā – tā sakot, ir viss, kas Garminam, bet mazliet ērtāk un raitāk (abiem ir iespēja uztaisīt arī, piemēram, 4x(200m-400m-200m) sprintiņu komplektus vai jebko citu ar attiecīgu iesildīšanos, atpūtu, atsildīšanos). Ar kadences nolasīšanu no kreisās rokas V2 nekādu problēmu nav – beidzot viss ideāli! Safīra stikliņš izskatās super (izturību negribu testēt), kopumā vizuāli arī foršs pulkstenis, ar neilona siksniņu patīkami neuzkrītošs. Arī pie hronometra un taimera var ērti tikt klāt, savukārt ziņojumu lasīšana ir tikai vienvirziena. Ar to saprotu, ka, saņemtais ziņojums no telefona paliek pulkstenī, līdz to izdzēš no pulksteņa. Ja ziņojums noņemts telefonā, tas saglabājas pulkstenī un otrādi. Garmin pulkstenis un telefons bija teju kā “viens organisms”. Toties optiskais lasītājs… ja Garmin ELEVATE 3.0 ir vidējs jeb M (dažreiz M+), tad V2 ir stabils M-, kas nozīmē vidēji mazliet štruntīgs. Kartes ir, mūzika (jeb mp3 atskaņošana), lai gan neprasās, arī ir. Maksāšana ar V2 nav un nebūs, un nāksies ieplānot ziedu pirkšanu sievai iepriekš, paņemot maksājumu karti līdzi, nevis par to izlemt skrējienā.

Uz svariem – ar silikona siksniņu 89.2g, ar neilona siksniņu – 68.7g

Kas mani pamudināja izmēģināt COROS?

GPS, GPS un vēlreiz GPS, kas pēc atsauksmēm, ir COROS stiprā puse (tas salīdzinot ar “pirms Fēnix 7” paaudzēm). Arī tas, kā gāja mūsu spartatlonistiem 2021. gada skrējienā. Konkrētāk – Enduro, protams, izvilka visu distanci, bet aktivitātes saglabāšanā “nobruka”. Tikmēr COROS iepriekšējās paaudzes Vertix nekas tāds nebija. Tā sakot, Enduro pievīla visneatbilstošākajā brīdī (jā, šādas aktivitātes ar datora starpniecību no pulksteņa var izdabūt, bet tā neparādīsies jūsu sportiskajā – arī slodzes – vēsturē; jauki, ne?). Mazliet mani sadusmoja arī Garmin “čakarēšanās” ar iebūvētās skriešanas jaudas ieviešanu. Jā, tirgus šeit nav liels, bet tomēr… Skatoties uz pulksteņu baumām decembra vidū, kas piepildījās, tad vismaz sākumā jauda nav Fēnix 7, bet drīzāk tā atstāta azotē 955-tā palaišanai. Visbeidzot, mani visu laiku tirdīja COROS novatoriskais tēls un vēlme pamēģināt, kā ir “tur ārā”.

Coros Vertix 2 plusi un mīnusi

Vai V2 ir super pulkstenis? Kā uz to skatās. Ja man jāsaka īsi, tad vērtējums par V2 pēc piecu nedēļu lietošanas būtu – tas nav dzīvesstila pulkstenis (kā Fēnix, FR935/ FR945, FR745, FR245 un kas tik vēl ne) vai teju viedpulkstenis (kā Venu 2 un Venu 2+, un nu jau EPIX 2!), bet īsts skrējēju darba zirgs. Vai Fēnix 7 ir pārāks (jo 6. paaudzi es vairs nevienam neieteiktu)? Kādas kuram vajadzības. Sākumā domāju, ka ierindas skrējējam kopumā Garmins varētu būt ērtāka izvēle… par krietni lielāku cenu (starp citu, manuprāt, daudziem šodienas Fēnix lietotājiem ļoti piemērots būtu nevis Fēnix 7, bet gan EPIX 2). Taču tad, lēnām izdzīvojot Garmin detoksikāciju, domas mainījās. Arī ar vienkāršo kādam var būt labi, var labi iztikt bez tā, ka pulkstenis zina par mani vairāk kā es pats (vai arī drīzāk iztikt bez šīs ilūzijas, ka pulkstenis daudz zina, jo tas viss ir datu interpretācijas jautājums). Tamdēļ COROS var būt laba izvēle arī ierindas skrējējam, ja der vienkāršība. COROS skriešanas jomā ir lielisks, bet ārpus sporta, Garmins, manuprāt, ir pārāks. Līdz ar to katram jāizsver, kas galvenais. Es uz pulksteņiem skatos tikai no skrējēja perspektīvas. Ja es būtu kaismīgs SUPotājs, sērfotājs, golferis u.tml. mazāk populāru nodarbošanos fans, tad noteikti ņemtu Garminu, jo visi šie īpašie sporta profili ar pielāgotajiem parametriem būs Garminam, bet ne COROS. Šis ražotājs vispirms ir skrējējiem (un V2 arī klinšu kāpēju komūnai). Arī citu sportu aktīvistiem, kuru aktivitāšu profilus V2 atbalsta, būtu jābūt OK (ja vien velobraucējs nav atkarīgs no ANT+ ierīcēm un var dzīvot ar Bluetooth). Savā ziņā var arī teikt, ka beigās viss atduras pret cenu. Ja V2 ir labs piedāvājums, tad tas būs labs risinājums zināmai sportistu nišai. Taču tas noteikti tā nav par pilno cenu. Piemēram, savu V2 nopirku par 595 EUR, bet analogs jaunais Fēnix pagaidām būtu 999 EUR (jo ne-safīra versijām nav pieejama duālās frekvences GNSS jeb GPS sistēma, līdz ar to runa būtu par Fēnix 7x). Ja Fēnix vai EPIX 2 samazinātu cenu, COROS klātos grūti konkurēt.

Ko es zinu (pareizāk būtu teikt – pieņemu) par V2? Tas ir sava ceļa sākumā, to COROS turpinās attīstīt un uzlabot. Pēc gada tas noteikti būs daudz pilnīgāks pulkstenis un, iespējams, plašākam lietotāju lokam kā pašlaik. Garmin gan pēdējos gados arī turpina attīstīt savus jaunākos modeļus pat pēc to iznākšanas. Pieļauju, ka tur ir tādu konkurentu kā COROS nopelns COROS gan ir “slimība” ieviest pulkstenī ko inovatīvu un atstāt to 85% pabeigtībā, varu tikai cerēt, ka tas mainīsies.

Coros
Lielisks spilgts ekrāns arī tumšajā dienas periodā

Pārejot no Garmin uz Coros

Kā gāja mana “ekosistēmu” maiņa? Smagi, ļoti smagi. Kādā 3.-4. dienā pēc iegādes biju gatavs V2 nest atpakaļ. Viss likās “galīgi garām”. Taču tad es izsvēru, kas man patiesi būtisks, par ko es visu laiku “cepos” (proti, precīzs GPS) un izlēmu par labu V2. Tālāk mani pieraksti no ikdienas lietošanas ar pozitīvajiem un negatīvajiem pārsteigumiem. Šis gan nenozīmē, ka mana kopdzīve ar COROS ir uz mūžīgiem laikiem.

COROS parūpējušies, lai Vertix 2 pēc sajūtām būtu īsts “premuim” produkts. Tas izpaužas gan kartona kastītē, ko attaisīt, neatstājot atvēršas pēdas, nav iespējams, jo jāplēš vaļā “kartona rāvējslēdzējs”. Garmin pulksteņi un velo datori ir cits stāsts, un pats esmu piedzīvojis, kad, iepērkoties ārvalstu interneta veikalā, esmu saņēmis “jaunu” preci, kas nebūt nav jauna, kā tai būtu bijis jābūt. Atgriežoties pie V2, arī pats pulkstenis ir skaistā plastmasas kastītē. Tiesa gan tās tālāks pielietojums ir teju nekāds (varbūt kādam mazajam dipinātājam noder?), un es labāk priecātos par 20 EUR zemāku cenu un pieticīgāku iepakojumu, bet ir tā, kā tas ir. Pats V2 materiālu ziņā ir augstākā klase gan taustes, gan izskata ziņā. Arī safīra stikliņš pulksteņa ciparnīcai iedod patīkamu “dziļumu”, un tā man patīk labāk par Enduro. Taču, ko klausīties manī, atrodiet kādu “unboxing video” YouTube un paši visu redzēsiet. Arī pulksteņa lietošanas interfeisu u.tml. labāk pameklēt un noskatīties YouTube pašiem.

Coros Vertix 2 izmērs un svars

Pirmais, ko daru, izpakojot pulksteni, uzlieku to uz svariem – 89 grami ar oriģinālo siksniņu, 69 grami ar AliExpress neilona sudraboto siksniņu. Enduro ar savu neilona siksniņu sver 60 gramus. Tā kā oriģinālajai COROS siksniņai esmu “starp robiem”, t.i., viens par ciešu, nākamais par vaļīgu, palieku pie neilona siksniņas. Tā, manuprāt, gan izskatās “klusāk”, gan labāk pieguļ manai 16-17 cm apkārtmēra rokai. Pēc kāda laika, uzliekot oriģinālo COROS siksniņu, secināju, ka tomēr pierastie 69 grami ir krietni foršāki par 89. Tā sakot, neilona vieglā siksniņa man ir kļuvusi par obligātu lietu.

Lādēšanās ātrums

Pēc pielaikošanas uzlieku V2 lādēties, un pamanu, ka tas lādējas krietni raitāk kā Garmin Enduro vai Fēnix 6 sērija. It kā nav svarīgi, ja baterija jālādē reizi 2.5-3 nedēļās. Nākamo V2 uzlādi veicu pēc 18 dienām (ko lieliski var apskatīt V2 baterijas logrīkā, kur redzams baterijas izlietojums dažādām funkcijām kopš iepriekšējās uzlādes). Tad pulkstenis no 3% uz 100% uzlādējās aptuveni 1:45, kas ir kādu pusstundu ātrāk par Enduro. Sīkums, bet patīkami. Pašlaik, šo rakstot, V2 esmu otrajā uzlādē un pēc 20 dienu lietošanas palikuši 7% baterijas (pa vidu bijuši trīs programmatūras atjauninājumi).

Coros uzstādīšana

Tad seko pulksteņa ieslēgšana, lietotnes uzinstalēšana un lietotāja izveide tālrunī, sapārošana ar tālruni (caur QR jeb kvadrātkodu), atjaunināšana, WiFi sakonfigurēšana, ciparnīcas meklēšana u.c. pirmās dienas un pirmās pasaules dzīves problēmas. Kopumā “iekāpšanas” process COROS ekosistēmā ērts un bez īpašas aizķeršanās. Kā bija Garmin gadījumā jaunam lietotājam, vairs neatminos. Savulaik jaunu ietaišu pievienošanu Garmin ekosistēmā esmu izjutis OK līmenī, taču COROS tā šķita par gramu vieglāka. Pievienojoties COROS – tāpat kā jebkurai citai sporta ekosistēmai – jāsaprot, kādi ir mani formas parametri (ne jau apaļš vai slaids, bet maksimālais pulss u.tml.), kas Garmin vidē man jau ir, taču šeit jāsaliek no jauna. Iespējams, tas kādam svarīgi, bet COROS ar jums nerunās latviski, tikai angliski (un vēl dažās citās valodās, tai skaitā krievu, kas tika ieviests ar pēdējo – janvāra – atjauninājumu). Lai gan Garmin latviešu valoda brīžiem bija kokaina un greiza, biju pie tās jau pieradis (bieži gan latvisko galvā pārtulkoju angliski, lai saprastu, kas pulkstenī īsti domāts).

Kas ar Bluetooth (BT) un datu sinhronizāciju? V2, pretstatā Fēnix 6 un citiem tās paaudzes pārstāvjiem, ir BT 5.0 standarts (Garminiem pirms jaunā Fēnix ir 4.x standarts). Tas ir jūtams raitākā datu apmaiņā starp pulksteni un telefonu. Vai pulkstenis notur labāk savienojumu nekā Garmin gadījumā? Nez, varbūt mazliet. Taču, kas man COROS nepatīk, sinhronizācija starp pulksteni un telefonu automātiskajā režīmā notiek neizprotamā biežumā. Pārsvarā to veicu manuāli, atverot lietotni telefonā, jo, pazūdot BT saiknei starp abiem (ejot skriet, telefonu līdzi neņemu), tā atjaunojas nezin kad, ja atjaunojas vispār. Garminam tādā ziņā viss notiek automātiski – ja pārtrūcis savienojums, pulkstenis to ik pa laikam meklēs. Vēl šajā sinhronizācijas jautājumā jāpiemin, ka V2 nevar manuāli “palaist” sinhronizāciju (kā Garminiem) no paša pulksteņa. Ir jāiet meklēt telefons, un tas jāpaveic, atverot lietotni. Ja kādam noderīga ir Garmin iespēja ar pulksteni sameklēt savu tuvumā esošo telefonu, tad COROS šādas iespējas nav. Runājot par savienojamību, COROS neteiks, kad pievienotajai ietaisei ir zems atlikušās baterijas uzlādes līmenis. Ja Garmin gadījumā paziņojumi par telefona baterijas stāvokli bija lieki, tad uzzināt, ka sapārotajam pulsa sensoram ir laiks iet uzlādē, gan bija noderīgi. Tādēļ šādas informēšanas neesamība V2 manās acīs ir mīnuss.

Nianse, kas krīt acīs, ir COROS ekrāns, kad ieslēgta pulksteņa gaismiņa. OK, gaismiņa ir krietni blāvāka par Enduro, bet… Atkal esmu atpakaļ Fēnix 6 un “zilo ekrānu” sāgā. Proti, pie izgaismošanas V2 ekrāna melnā krāsa ir ar viegli zilganu nokrāsu. Tas vajājis daudzus 6. sērijas Fēnixus, un Enduro tas vairs nebija, taču tagad ir atgriezies, bet citā pulkstenī. Ja nebūtu to piedzīvojis ar Fēnix, nepamanītu. Tagad arī jūs zināsiet un visu laiku to redzēsiet. :) Taču bez gaismiņas V2 izskatās lieliski! Kas būtiski, V2 ekrāna maliņa, kas nav ekrāns, ir tikpat bieza vai plāna kā Fēnix 6 un Enduro. Biju pat piemirsis, ka man nepatika standarta 945 biezākā maliņa, kā arī tas pats citiem ražotājiem (kam ir forši pulksteņi, bet ar pamatīgu apmali). Lai gan V2 ekrāns ļauj salikt tikpat aktivitātes datu laukus kā Garminam, taču to pielāgojamība un izkārtojumu variācijas COROS ievērojami atpaliek. Arī fonti Garminam ir mazliet uzskatāmāki un “treknāki”.

Coros aplikācijā varēsi pielāgot savu pulksteni un analizēt savus ikdienas un treniņu datus

Coros ekrāna pielāgošana

Nākot no ļoti pielāgojamās teju jebkā Garmin pulksteņu līnijas, forši, ka tomēr COROS iespējamo ciparnīcu klāsts manām vajadzībām ir gana plašs (nu jau vairāk par 50), taču žēl, ka atspoguļotās informācijas pielāgošana ciparnīcā ir minimāla. Uzreiz varu teikt, ka no Garmin pietrūkst laikapstākļu informācija, kas rādās pulkstenī (precīzāk – āra temperatūra), kā arī pēdējās aktivitātes logrīks (lai pulkstenī apskatītu pēdējo skrējienu vai ko citu, jāiet vairāki soļi caur vēstures skatu). Taču forša lieta, ka aktivitāšu profilus (kas gan ir krietni mazāk kā Garminam, bet man pietiekami), izvēloties ekrānā atspoguļojamos datus un datu lauku, un pašu ekrānu skaitu, var pielāgot telefonā (tas pats ir par dažām citām lietām). Kā redzams, šo iespēju Garmin ieviesa arī jaunajā Fēnix sērijā, un nu no telefona var mainīt VISU! COROS pieeja ir krietni vienkāršāka versija Garminam, kad ir telefona un pulksteņa kombinācija (kas nav ne labāk, ne sliktāk, vienkārši citādāk). Šādam aktivitātes profila salikšanas veidam COROS versijā ir mīnuss – ja sporto bez telefona līdzās, tad izmaiņas varēsi veikt vien tad, kad būsi atpakaļ pie telefona. Pielāgojamības ziņā V2 arī nevar uzlikt, lai tas signalizē, kad pulss (vai kas cits) ir tikai lielāks par vai mazāks par kādu vērtību – ir jānosaka vērtību intervāli (Garminam to varēja). Īsāk sakot, daudz kam pulkstenī ir jāpielāgojas pašam lietotājam, nevis lietotājs pielāgo pulksteni. Vai tas patīk? Nē (īpaši jau tas, ka GPS režīma iestatījumus nevar individualizēt pa aktivitātēm, bet ir viens režīms visiem), bet ir OK.

Lietošanas ērtums

Griežamais ritentiņš un skārienjutīgais (dažas vietās) ekrāns. Ritentiņš (kas ir arī vidējā poga) ir ikdienā ērta lieta, tāpat kā iespēja šur un tur ar pirkstu pabakstīt pulksteni. Īpaši ērti, salīdzinot ar Garmin iepriekšējām – pirms Fēnix 7 – šausmām, tas ir navigācijas režīmā vai apskatot karti. Taču skrienot… ar dūraiņiem man šis ir ķēpīgi (proti, ritināt ritentiņu). Uz leju ir OK, uz augšu, cimds buksē un ķeras. Ja iepraktizējas ar šādu darbību, tad ir OK, lai gan ar pogām spaidīt būtu ērtāk. Taču, ar pirkstaiņiem vai plikām rokām ļoti forši. Vēl par šo ritentiņu secināju, ka tomēr vajag iespējot “auto lock” funkciju, jo citādi dienas laikā tā vidējā poga mēdz nospiesties un arī skrējienā (kad sanāca nokrist) var kļūdas pēc uzlikt pauzi. Atbloķēšana gaužām vienkārša un netraucē ne ikdienā, ne skrējienā vai slēpojumā. Vēl patīk, ka, lai beigtu aktivitāti, jāizvēlas “finish” un tad 3 sekundes vidējā poga jātur nospiesta. Tas ļoti samazina iespēju nejauši pabeigt aktivitāti, lai gan paredzēts to turpināt. Garmin dubultā apstiprinājuma risinājums arī ir OK, lai gan pašam ir sanācis reiz kļūdīties. Ja runājam par aktivitātes beigšanu, tad informācijas, kas pulkstenī parādās pēc tam, Garmin gadījumā man šķiet mazliet labāk “iepakota” un pārskatāma (ja iet tālāk par pirmo informācijas lapu). V2 ir OK, taču traucē, ka zinu, ka ir kas labāks. Kā ir ar “ritentiņš + skārienjūtīgais ekrāns” pret Fēnix 7 un EPIX 2 skārienjūtīgo ekrānu? Vajadzētu testēt dzīvē, bet Garmina jaunais risinājums varētu būt tikpat, ja ne vēl ērtāks.

No labbūtības un dzīves stila lietām pietrūkst jau minētais laikapstākļu logrīks un temperatūras atspoguļošana ciparnīcā (COROS tādu lietu vienkārši nav). Pamatīgs zaudējums sākumā šķita analogs Garmin ķermeņa baterijai (jeb “body battery”) logrīkam un iespējām. Lai gan pats sen neesmu slimojis, cik var redzēt dažādās atsauksmēs (arī par Covid-19), ķermeņa baterija ticami iepriekš signalizē, ka tūliņ, tūliņ būs slimība klāt, kā arī, kad organisms sāk kāpt no slimības gultas ārā. Taču ķermeņa baterija ir Garmin “melnā kaste” un līdz šim nav zinātniski pamatota vai izskaidrota. Citādā ziņā, man nav vajadzīgs pulkstenis, lai zinātu, ka esmu noguris vai neesmu izgulējies. Jā, par pēdējo. V2 miega izsekošana (runājot par aizmigšanas/pamošanās laiku) šķiet ticama. Rezultāti, valkājot abus pulksteņus vienlaicīgi, bija līdzīgi abiem. Ik pa laikam kāds smagi nošāva garām, aizsūtot mani gulēt stundu par agru, bet citādi ir OK. V2 caurmērā uzskata, ka naktī esmu nomodā biežāk, kā to darīja Garmins (bieži tā ir, bet ne vienmēr). Miega vizualizācija COROS krietni atpaliek no Garmina versijas, bet ar laiku esmu pieradis, un beigās esmu pilnīgi apmierināts. Kas ļoti nepatīk, lietojot COROS, jāņem vērā, ka, ja kopš aizmigšanas būs pagājušas 6 stundas un es pamodīšos, lai dotos padzerties vai uz labierīcībām, pulkstenis tālāk miegu vairs neuzskaitīs (atšķirībā no Garmin). Tas pats, ja pēc 6 stundām, piemēram nemierīga miega dēļ V2 uzskatīs, ka esmu uz laiku pamodies. Ražotājs saka, ka viņiem tāds algoritms. Domāju, ka ne tuvu neesmu vienīgais, kurš uzskata, ka tas ir stulbs risinājums – īpaši tad, ja esmu gulēt aizsūtīts stundu pirms laika, jo tad pulkstenis miegu varēs apturēt jau 5 stundas pēc reālās iemigšanas (kā tas man ir reiz bijis).

Par soļu un kaloriju skaitīšanu

Interesanta nianse. Ja jūs plānojat piedalīties kādā biroja vai cita veida “soļu izaicinājumā”, tad ziniet, COROS nav jums. Nopietni. Starpība starp Garmin un V2 uz maniem 18-20 tūkstošiem ikdienas soļu, bija vidēji 2-3 tūkstoši. Proti, Garmins soļus saskaitīja krietni vairāk. Izrādās, COROS pieeja ir skaitīt soļus tikai, ja gana spēcīgi kustina pulksteni un a akselerometrs domā, ka ej. Savukārt Garmins papildus izmanto vēl kādu savu algoritmu. Rezultātā vienu rītu mierīgi kuģoju pa māju savas 20 minūtes, COROS bija man saskaitījis apaļu 0 soļus, kamēr Garmins 200+. Pavērojot, kā Garmin skaita soļus, pamanīju, ka tas notiek ļoti “dāsni”. Patiesība soļu skaitā, šķiet, vismaz man ir kaut kur pa vidu starp vienu un otru.

Vēl viena maza, bet kādam būtiska lieta ir kaloriju uzskaite. Man pašam pēc Hermaņa Pontcera (Herman Pontzer) grāmatas “Burn” izlasīšanas šis gan liekas pilnīgi lieks, bet kādam, iespējams, kritiski. Tātad, COROS aktivitātes laikā un ārpus aktivitātes uzskaita tikai aktīvās kalorijas, savukārt Garmin kopējās (tālāk atsevišķi izdalot aktīvās no bāzes). Arī aktīvo kaloriju aprēķins atšķiras, un COROS rezultāts ir krietni zemāks. Tiem, kuriem kalorijas būtiskas, gan jau saprot, par ko runāju. Vai tas ko maina? Tā kā kaloriju patēriņu, manuprāt, vērot ir pilnīgi bezjēdzīgi, tad man ne.

Pa vidu starp labbūtību un sportisko pielietojumu ir pulksteņa iespējas mērīt HRV un skābekļa piesātinājumu asinīs. To pēdējo var mērīt pēc pieprasījuma – iespēja, kas Garminam nebija (tur bija vai nu mērīšana visu laiku, vai miegā – abas iespējas nežēlīgi svilināja bateriju). Taču rīta HRV mērījumi ar V2 pēc pamošanās, pavērojot manas pašsajūtas drīz sekojošajos skrējienos, pagaidām šķiet labs indikators, kā man skriesies. Ir bijušas naktis ar draņķīgu miegu, lielisku HRV un foršiem skrējieniem, un ir bijušas naktis ar lielisku miegu, sliktu HRV un tādiem pat skrējieniem. Šis man bija patīkams atklājums un sportiskā ziņā krietni noderīgāks par Garmina ķermeņa bateriju.

Coros Vertix 2 baterija un pulsa sensors

Pērkot V2, gaidas par tā baterijas izturību starp uzlādēm bija ļoti augstas – gan par ilgo darbības laiku GPS aktivitāšu režīmos, gan ārpus sporta. Taču šeit man bija smaga vilšanās. Ja GPS aktivitāšu laikā V2, izvēloties visu satelītu (bet ne duālo) GPS režīmu, tiešām baterijas taupības ziņā apsteidz Enduro GPS+GLONASS, kā tam “pēc papīriem” ir jābūt, tad ārpus sporta ir cita aina (starp citu, ja salīdzina V2 ar Fēnix 7x “pēc papīriem”, tad arī šeit V2 vienādos režīmos apsteidz Fēnixu pat ar visu saules uzlādi). COROS izturīgā baterija ikdienas gaitās tiek panākta, lasot pulsu tikai reizi desmit minūtēs! Praksē tas notiek tā (pats vienu vakaru pustumsā novēroju), ka pulkstenis ieslēdz pulsa sensoru, padarbina to aptuveni sekundes 20-40 un tad apklust. Šādi mērījumi tiek veikti katras desmit minūtes, un tad lietotnē atspoguļo katras pusstundas maksimālo, minimālo un vidējo rādījumu. Garmins, turpretī, darbina pulsa lasītāju visu laiku. Sākumā COROS uzliku pulsa lasīšanu katru sekundi, un tad dienā man aizgāja 6-7% baterijas, kamēr paralēli Garminam 4- 5%. Pēc saziņas ar COROS atbalstu, secināju, ka no šādas ik-sekundes pulsa darbināšanas nav jēgas, jo COROS šos datus nekādi neizmanto, ne arī veic to uzkrāšanu. Tā sakot, darīt var, bet tas pa tukšo. Ja nu vienīgi savai ziņkārei, bet tad jāpieņem krietni īsāks baterijas laiks.

Šajā “ziņkāres” režīmā varēju pavērot, cik labi, vai precīzāk vidēji slikti, abi pulksteņi lasa pulsu dienas laikā (kad optiskais sensors – vismaz Garminam – nesaņem pilnu jaudu). Taču COROS pieejai ar pulsu reizi 10 minūtēs ir viens mīnuss – neadekvāti svārstīgs pulss “miera stāvoklī”. Tas teorijā ir labs parametrs, pēc kā var vērot sevi, vai nenāk virsū slimība. COROS šis pulss ir zemākais dienas laikā nolasītais pulss ārpus miega, un, ja šo mēģina “nomedīt” reizi 10 minūtēs, var netrāpīt (un pēc sevis redzu, ka tā arī ir). Garmins, savukārt, šo parametru nomēra miega laikā, ja ar pulksteni guļ. Rezultātā Garmin pieeja iedot mazāk svārstīgu un līdz ar to jēgpilnāku parametru, kam sekot. Taču, ja grib mērījumu pēc Garmin metodoloģijas, tad V2 jāpaskatās sava miega pulss COROS lietotnē. Tā sakot, būs teju tas pats, tikai dziļāk paslēpts.

GPS jeb GNSS performance

Kad salīdzināju Garmin ar COROS, Enduro lietoju GPS+GLONASS režīmu, bet V2 “All Systems On”, kas ir visas piecas pieejamās satelītu sistēmas. V2 gadījumā pāris reizes izmēģināju arī duālās frekvences režīmu. Secinājumi ir tādi, ka V2 turpinu izmantot visu satelītu sistēmu režīmu kā savu ikdienas iestatījumu. Precizitātes ziņā V2 ne-duālajam režīmam, protams, arī gadās savas sliktās dienas. Taču COROS sliktās dienas nav īpaši sliktākas, kā Garmina vidējās dienas. Proti, GPS V2 ir labāks un precīzāks nekā Garminam, un tas ir arī manu ikdienas skriešanas maršrutu “GPS caurumos”, kur ir problēmas vienmēr. Ja runājam par duālās frekvences režīmu, tad tas tiešām ir mazliet precīzāks un tīrāks nekā viena kanāla risinājums. Taču baterijas patēriņš arī praktiski x2, un ikdienā man tas pašlaik nav vajadzīgs – ir pietiekami labi ar esošo. Taču domāju, ka tas būs noderīgs, kad kokiem atgriezīsies lapotne un veikšu savus “darba” skriešanas treniņus, un, protams, sacensībās. Pastaigu režīmā Rīgas centrā duālais GPS ir manāmi labāks par parasto, bet tas, šķiet, ir sekundāri.

Coros atbalsts

Savas lietošanas laikā dažādos jautājumos esmu izmantojis arī COROS lietotāju atbalstu (piemēram, tajā pašā soļu uzskaites lietā). Patīkami, ka uz e-pastiem atbild īsts cilvēks, ir viegli no lietotnes nosūtīt “žurnālfailus”, kas tiek pēc tam izskatīti. Arī atbildes laiks ir ātrs. Taču ir vien “bet”, nu labi divi. Vispirms jau – atbalsts atrodas ASV rietumkrastā, un laika starpība mums ir 9 stundas. Līdz ar to, lai gan otrā pusē ir atsaucīgi darbinieki, komunikācija ir saprotami lēna. Var arī zvanīt, bet zvans būs uz ASV. Šis arī nonāk pie otrā “bet”. Ja jums ir grūti komunicēt angliski, tad saziņa ar atbalstu būs smaga. Var izmantot dažādus tulkotājus (piemēram, Tildes hugo.lv), taču kaut kas var “pazust tulkojumā”.

Runājot par vispārējo lietotāju atbalstu un informāciju, ko COROS lietotāji var atrast mājas lapā. Tur ir ne tikai ierastais “manuālis” (tāpat kā Garmin visiem pulksteņiem), bet arī jautājumu un atbilžu lapa un īsi video par dažiem jautājumiem. Man patika garāks apraksts par pulksteņa pulsa sensoru, un kā dabūt labākus optiskā sensora rādījumus. Taču tas, protams, neuzlabo sensora darbību.

Coros pulksteņa gaismiņa

It kā nekas īpašs, bet… Sākšu ar labo COROS risinājumā, un tas ir “nakts režīms”. Proti, ja pirms aktivitātes šo ieslēdz, tad aktivitātes laikā vai nu līdz tās beigām, vai vienu stundu pēc saullēkta pulkstenim būs visu laiku ieslēgta blāva fona gaismiņa. Kas neparocīgi – šis ir jāiespējo katru reizi, un to nevar uzlikt kā pastāvīgo risinājumu, kaut vai visām aktivitātēm. Garminiem es līdz tam aktivitātēm lietoju iespēju, ārpus dienasgaismas laika ieslēgt fona apgaismojumu, paceļot roku. V2 šāda iespēja arī ir, taču tādā veidā fona apgaismojums bieži tiek ieslēgts nevajadzīgi un saglabājas arī ārpus aktivitātēm. Savukārt “nakts režīms”, spriežot pēc COROS apraksta, patērē kopumā krietni mazāk enerģijas, nekā epizodiskā fona gaismas ieslēgšanās, paceļot roku. Atkal var pieminēt Garminu ērtību – šādas lietas var sakonfigurēt tā, ka tās ieslēdzas automātiski un noteiktiem aktivitāšu profiliem. Savukārt COROS, diemžēl, to nepiedāvā. Vēl par V2 gaismiņu ikdienā – es to beigās vispār izslēdzu. Diemžēl COROS – pretstatā Garminam – piedāvā ļoti limitētas iespējas šajā jomā. Nonācu pie dilemmas, vai nu fona gaismiņa ieslēdzas, paceļot roku (kas notika ļoti bieži), laikā, kas ir ārpus dienasgaismas (taču ziemā mums tās ir ļoti garas stundas), tai skaitā miegā, vai visu laiku izslēgta. Izvēlējos otro, un tad, kad vajag gaismiņu, ieslēdzu to ar pogu… Pamazām pieradu, un ir OK, bet Garminam risinājums krietni foršāks. Sīkums, bet nepatīkams.

Web platforma un mobilā lietotne

Noslēgumā par ekosistēmas centrālo daļu – web platformu un mobilo lietotni. Abas ir krietni “spartiskākas” kā Garminam. Padzīvojot kādu brīdi ārpus Garmin pasaules, lietotne šķiet pilnīgi pietiekama. Tā nosedz visas manas pamatvajadzības, darbojas ātri, viss ir vienkārši un saprotami. Par visiem apskatāmajiem parametriem, nospiežot “i” burtiņu, var izlasīt plašu skaidrojamu. Ļoti patīk iespēja no lietotnes eksportēt skrējiena (un jebkuras aktivitātes) datus visos iespējamos formātos uz jebkurieni. Tāpat arī importēt skriešanas maršrutu “GPX” formātā, kas pēc tam parādās pulkstenī (piemēram, maršrutu uztaisu Garmin platformā, eksportēju GPX un importēju COROS :D). Web platformā, savukārt, būs vien sportiskā puse bez jebkādas labbūtības informācijas. Tā kā šeit informācija ir koncentrētā veidā, tad man patīk, un sportiskajā ziņā tā šķiet mazliet foršāka par Garmin “zirnekli”. COROS ir tikai svarīgais, bez lieka “trokšņa”, arī vizualizācijas ļauj uz visu paskatīties citādāk kā Garmin vidē. Kas pietrūkst – apavu kilometrāžas uzskaite! Ja gribēsiet sekot līdzi, cik kilometri noskrieti ar jūsu dažādajām kedām (vai basajām pēdām), nāksies izmanot papildus citas platformas (piemēram, noskrien.lv, Strava, TraingPeaks). Būtu arī forši, ja web platformā beigās būtu pieejami tie paši labbūtības dati, kas telefona lietotnē, kā arī, ja COROS sāktu piedāvāt kādus automatizētos standarta treniņplānus (Garmin gan tie ir samērā vienkārši un izbeidzas, šķiet, pie 10 kilometriem). Laikam ejot un salīdzinot vienu risinājumu ar otru, man pamazām COROS pasaule patīk arvien vairāk. Vai tur palikšu ilgi? Nezinu, to rādīs COROS un Garmin attiecīgi V2 un EPIX 2 līniju turpmākā attīstība (jā EPIX 2 un nevis Fēnix, jo tā lieliskais ekrāns pagaidām ir kas unikāls un, manuprāt, ir liels arguments par labu EPIX 2, neskatoties uz mīnusiem).


Paldies, ka Tu lasīji šo rakstu un vēlreiz – liels paldies Pēterim par dalīšanos ar savu pieredzi! Seko Pēterim Strava, vai ja vēlies uzdot Pēterim jautājumu personīgi – šeit ir Pētera Facebook konts.

Spied uz linkiem – atrodi savu Garmin vai Coros pulksteni!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *