Skaitām soļus, mazulīt!

Šo rakstu nav rakstījis Māris, tas pulsometru čalis, bet gan Malvīne Mennika, Māra, tā pulsometra čaļa, sieva. Par soļu skaitīšanas precizitāti, kad stumjam bērnu ratus. Aiziet!


Ir lietas, kuras līdz galam saprotam tikai tad, kad tās ar mums notiek, lai cik empātiski pirms tam censtos būt. Tad nu varu teikt, ka kopš bērniņa piedzimšanas pēkšņi visa pilsētvide tiek uztverta savādāk – trokšņi liekas divreiz skaļāki, ietves četreiz grubuļainākas, elektriskie skuteri sešreiz kaitinošāki un pulkstenis, kas neskaita soļus pareizi, kad pastaigājies ar ratiem, simtreiz nepieņemamāks. 

Līdz šim kā pulsometru čaļa sievai arī man gadījās dzirdēt komentārus vai sniegt konsultācijas draudznēm/ paziņam jaunajām māmiņām par to, ka uz rokas esošais sporta pulkstenis neskaita jaunajām māmiņām (un tētiem) tik svarīgos soļus. Kapēc “tik svarīgos”? Tapēc, ka pēc bērniņa piedzimšanas iziet paskriet vai pasportot sanāk aizvien mazāk – nav tik daudz laika, nav tik daudz spēka – un ratu pastaigas kļūst teju par vienīgo sportisko aktivitāti. Svarīgi vēl piezīmēt, ka drīz pēc dzemdībām jaunajām mammām nemaz citas sportiskās aktivitātes nevajadzētu sasteigt. Lēnām un mierīgi! Bet tieši pastaigas svarīgas gan emocionālajai, gan fiziskajai labsajūtai. 

Pēc bērniņa piedzimšanas iziet paskriet vai pasportot sanāk aizvien mazāk – nav tik daudz laika, nav tik daudz spēka – un ratu pastaigas kļūst teju par vienīgo sportisko aktivitāti.

Testā piedalījās 4 Garmin pulksteņi, 1 Garmin pulsa jostiņa un paralēli skaitīju soļus ar klikerīti. Viens solis, viens klik.

Patinam 8 mēnešus atpakaļ, kad pasaulē ienāca mazais pulsometru čalītis un arī mēs devāmies pastaigās ar ratiem. Man uz rokas bija mans mīļais, uzticamais Garmin Fenix 5S, kas lieliski kalpojis man jau 3 gadus un joprojām izskatās un strādā kā jauns. Uzreiz jau sapratu, ka kaut kas nav pareizi. Gāju staigāt aptuveni tos pašus maršrutus kā iepriekš skrēju un zināju aptuvenos kilometrus ko nostaigāju, pulkstenī soļu skaitā tas atpoguļojās aptuveni uz pusi mazāk. Pretēji veicās pulsometru čalim. Viņam uz rokas bija kāds no jaunajiem Garmin (ja nemaldos tieši tad tas bija Garmin Forerunner 255) uz testēšanu un viņa saskaitīto soļu skaits bija daudz adekvātāks. Tad nu uz reiz izdarījām divus pieņēmumus – jaunākais modelis soļus skaita labāk, vai Māris roku uz ratu stūres tur savādāk/ šūpo vairāk. Ja mūsu ģimenē tiek izvirzīti šādi pieņēmumi, mūsu ģimene arī ņem tos mēģina apgāzt vai apstiprināt veicot testiņus. Kapēc? Jo mums interesē! Jo mums ir tāda iespēja! Jo mēs gribam jums pēc tam izstātīt rezultātus un ieteikt piemērotāko!

! Svarīgi piezīmēt, ka tekstā sakot “skaita soļus” vienmēr te domāju – “skaita soļu pastaigu laikā ar ratiem, turot rokas uz ratu stūres” – šādi rakstīt būtu ļoti gari, tapēc jebkura soļu skaitīšana šajā rakstā ir staigājot ar ratiem. 

Testa objekti

Šoreiz izvēlējāmies veikt testu ar Garmin pulsteņiem. Tam nebija liela iemesla. Iespējams tapēc, ka man uz rokas bija “vecais” Fenix un tāds salīdzinājums likās loģiskāks. 

No jaunajiem modeļiem izvēlējāmies tādus, kurus, mūsuprāt, varētu izvēlēties vairāk vai mazāk sportiska jaunā māmiņa.

Garmin Fenix 7s – šis modelis sarakstā nonāca, jo šis ir mans favorīts, galvenokārt izskata un tā dēļ cik viņš pamatīgi uzbūvēts. Metālisks korpuss, safīra stikliņš un, ja tam uzliek metāla vai ādas siksniņu, kuras arī iespējams iegādāties papildus, mierīgi aiziesi ar to arī uz smuku pasākumu. Tas ir no Garmin “augstā” plaukta un to var just, gan lietošanas pieredzē, gan izskatā un sajūtās. Baterija gan netur tik ilgi cik man gribētos (nedēļu ar 2 īsiem skriešanas treniņiem un pāris vingrošanām), bet tam pieejamas krāsainas kartes. Krāsainās kartes lieliski noder, ja skrien, vai pastaigājies nezināmā apvidū vai, lai vieglāk izskriet iepriekš sagatavotos treniņus. 

Vairāk par Garmin Fenix modeļiem lasi Garmin Fenix 7 apskatā.

Garmin Forerunner 255 – šis jaunais sportiskais Garmin modelis ir pirmā izvēle skrienošajiem. Tas ir īsts sporta pulkstenis – viegls korpuss, visi skriešanai (un ne tikai) nepieciešamie dati, sportisks dizains. Cena daudz patīkamāka kā Fenix 7s un arī šis modelis pieejams izmēros – lielākām un mazākām rokām.

Ieskaties blogā, izlasi, kas jauns šajā Forerunner 255.

Garmin Venu 2 plus – šis mazais modīgais pulkstenis varētu būt daudzu favorīts. Smuks dizains, ko gribēsies nēsāt arī ikdienā. Smuks spīdīgs ekrāns un tam līdzās visām sportiskajām funkcijām ir visvairāk viedpulksteņa funkciju (ar to var arī ar kādu sazvanīties – telefonam gan jābūt blakus).

Vairāk par Garmin Venu 2 plus lasi te blogā.

Garmin HRM Pro pulsa jostiņa – jā, tu nepārlasijies, arī ši Garmin jostiņa skaita soļus. Blakus savām lieliskajām spējām precīzi mērīt pulsu, šī pulsa josta skaita arī soļus. Ir mazliet grūti protams iedomāties situācijas, kurās būtu visērtāk skaitīt soļus tieši ar pulsa jostu, bet domāju, ka tādas var būt:

 1) Tev ir vecs pulkstenis, kas soļus labi neskaita, bet jauna jostiņa. Te gan būs neliela ņemānās, jo aplikācijā pastaigu laikā kā primārā ierīce būs jāpievieno šī jostiņa (nevis kā parasti tas ir pulkstenis, kam pievienota jostiņa) un pati jostiņa jāliek uz krūšu kurvja, kas līdzās tam, ka jāapģērb mazulis, vienu papildus lietu vēl atcerēties liekas daudz, bet… varbūt šis variants Tev der. 

2) Tev nav pulkstenis un nevēlies to pirkt, bet Tev ir svarīgi mērīt pulsu citās dzīves situācijās (piemēram treniņos, kas nav skriešana). Jo iespējams taču jostu pievienot aplikācijai un treniņu “palaist” no telefona un sportot šādi. 

Metode

Metode visvienkāršākā – izmantoju mehānisko skaitītāju (to mazo iepaļo objektu, ko arī izmanto lidojuma ekipāža, kad iet pa salonu un smuki klikšķina, skaitot pasažierus), lai soļu skaitīšana galvā nesajuktu. Tad nu uz vienas rokas pulkstenis, roka uz ratu stūres un otrā rokā mehāniskais skaitītājs, kas tiek nospiests uz katra soļa. 

Ar katru testa objektu šo skaitīšanu veicu vienā un tajā pašā vietā Skanstes rajonā.

Pirms sāku šo eksperimentālo skaitīšanu piefiksēju cik soļus pulkstenis jau saskaitījis un pēc tieši 1111 soļiem (vienkārši netīšām pārklikšķināju pāri apaļam tūkstotim un tad gribējās vizuāli smuku skaitli :D) piefiksēju atkal. 

Ap 1000 soļiem izvēlējāmies, jo likās, ka tas ir pietiekami  liels attālums, kas uzrādītu pietiekami reālus rezultātus un reālas kļūdas.

Iespējamās kļūdas: 

  • Pilnīgi apzinos, ka varbūt nesaklikšķināju visu perfekti uz katra soļa, bet nu tur kļūdas iespējamība domāju, ka maksimums 10 – 20 soļi. 
  • Dažreiz pulkstenis noietos solus “čupiņā” pieskaita uzreiz pa kādiem 20 – 30 gabaliem, pieņemu ka tā var būt gadījies piemēram pirms vai pēc skaitīšanas brīža, bet nu arī šī kļūda, manuprāt, ir maznozīmīga.
IerīceSoļu skaits ierīcē pirms skaitīšanasSoļu skaits ierīcē pēc skaitīšanasSaskaitīties soļiKļūdaProcentuāla kļūda
Garmin Fenix 5s25193044373-63857%
Garmin Fenix 7s33444299944-15614%
Garmin Foreunner 255719782041007-1049.4%
Garmin Venu 2 Plus0967967-14412.9%
Garmin HRM-Pro15643169491306+19517%

Secinājumi

Viennozīmīgi jaunākie Garmin modeļi daudz labāk tiek galā ar solu skaitīšanu ratu pastaigās, lai arī jāņem vērā, ka tas cik precīzi (un daudz) šie soļi tiks saskaitīti arī ir individuāli (cik ļoti roka šūpojas uz ratu stūres). Tas cik labi pulkstenis saskaita soļus (arī jaunie modeļi) atkarīgs arī no tā, cik “relaksēta”roka ir uz ratu stūres. Jo stingrāk pie ratiem turēsies, jo sliktāk ierīcei ies ar soļu skaitīšanu.  

Visprecīzākais izrādījās jaunais, sportiskais Garmin Forerunner 255.

Protams, vienmēr iespējams katru pastaigu arī uztvert kā treniņu un lietot GPS, tad visprecīzāk zināsiet cik km noieti, bet pēc pieredzes zinu, ka bieži aizmirstas aktivitāti “palaist” vai apturēt. Jo īpaši tā gadās, ja smadzenes sagurušas un dzīvē taču tik daudz par ko citu vēl jādomā.

Es teiktu tā – ja pastaigas ir viens no retajiem izkustēšanās un atpūtas veidiem, ko izdodas “iespiest” aizņemtajā bēbošanas laikā un paškontroles un prieka dēļ ir svarīgi arī redzēt cik soļu/ kilometru īsti nostaigāts, ir vērts izvēlēties kādu jauno Garmin pulksteni. Domāju arī, ka šis ieguldījums savā veselībā būs laba motivācija uzsākt aktīvāku sportošanu vēlāk, kad ķermenis un laiks atļauj. 

Lai raits un labi saskaitīts solis mammas un tēti!  

* testā piedalijās tikai Garmin modeļi, tapēc nevaram apgalvot, ka piemēram Polar vai Suunto pulksteņi šo darbu veiktu sliktāk (vai labāk).

** atgādinu, ka visā tekstā, kur runāju par soļu skaitīšanu, runāju par soļu skaitīšanu pastaigājoties ar ratiem un turot rokas uz ratu stūres. 

2 comments

  1. Gvido

    Paldies par info! Kādā ratu pastaigā varētu salīdzināt, ko rāda iPhone Fitness salīdzinājumā ar Garminiem vai citiem ražotājiem. Jautājums ir, cik vispār šie telefonu soļu skaitītāji un fitnestrekeri ir precīzi. Varbūt, ja gribas ratu pastaigā saskaitīt soļus, pulksteni jāpārliek uz kāju? :)
    Es, savukārt, beidzot esmu atsācis baseina nodarbības, un varu pateikt, ka Garmin 6X precīzi saskaita nopeldētos metrus (vai baseinus) kā arī visnotaļ precīzi paņem HR no optiskā sensora. Lielisks pirkums, paldies Pulsametra puišiem un meitenēm!

  2. Sintija

    ja pulksteni liek kabatā pastaigas laikā- skaits daudz adekvātāks!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *