Suunto Race apskats

Ievads

Suunto 2023. gada rudenī nāca klajā ar pāris jaunumiem – Suunto Wing austiņām (šeit arī Suunto Wing apskats) un arī, protams, jaunu pulksteni – Suunto Race!

Kāds ir Suunto Race, kam tas ir paredzēts, kādas ir iespējas, dizains un lietojamība, ar ko tas atšķiras no Suunto Vertical? Ja Tu domā par jaunu sporta pulksteni un varbūt Suunto – tad šis Suunto Race apskats ir tieši Tev!

Kam paredzēts Suunto Race?

Suunto vēsturiski ir jaudīgu sporta un pārgājienu pulksteņu ražotājs, bet sākumā (tas ir sākot no 1936. gada) Suunto ražoja kompasus armijas vajadzībām un arī orientieristu, pārgājienu cienītāju vajadzībām. Tagad viss strauji mainās un vienā brīdī izskatījās, ka Suunto vēlas ražot viedpulksteņus ofisa cilvēkiem, bet, par laimi, ātri saprata, ka tas nav pareizais virziens un tagad Suunto atgriežas pie saknēm. Suunto Race, līdzīgi, kā Suunto Vertical (kas arī iznāca šogad) ir cilvēkiem, kuriem komforts ir nevis ērts dīvāns, bet meža takas, intensīvi treniņi un piedzīvojumi dabā.

Arī man šīs apskats ir krietni iekavējies, jo ilgāku laiku nevarēju sportot un šķiet, ka pastaiga caur parku nav gluži tas, kā šo pulksteni testēt. Jātrenējas, vienvārdsakot.

Dizains un lietojamība

suunto race steps

Pirmais, kas uzreiz iekrīt acīs, paņemot rokās Suunto Race ir tā ļoti glītais, spilgtais Amoled ekrāns. Tas ir patiesi spilgts, arī liels un skārienjūtīgs. Reaģē tas ātri, izskatās tas labi.

Otra lieta, kas krīt acīs – rullītis! Jā, mēs varam doties uz augšu un uz leju ar rullīti. Par šo iespēju sākumā nebiju sajūsmā, šķiet ka tāda pārāk smalka piņkerēšanās. Tagad jau esmu pieradis un liekas, ka ir ok. Dažreiz nav ērti, ja rokās ir cimdi, bet savādāk – nav iebildumu.

Par dizainu, izskata ziņā, tiešām nevaru nevienu sliktu vārdu teikt, manuprāt, tas izskatās tip-top, smalki, spoži un man ļoti patīk arī tā izmērs – manai, ne pārāk lielai vīrieša rokai, tas ir perfektā izmērā.

Pulkstenim ir ērta silikona sikniņa un tam komplektā tā ir melna, ne tāda kā man testa pulkstenim – balta ar uzrakstu Suunto. Papildu siksniņas ir nopērkamas un nomaināmas piecās sekundēs.

Par lietojamību runājot – ir lietas pie kā jāpierod. Bet, viss ir pierašanas jautājums. Lūk video:

Sporta funkcijas

Suunto Race ir sporta pulkstenis un tam, protams, ir GPS, tam ir pulsa sensors un tam var arī pievienot pulsa jostiņu atsevišķi.

Ir sanācis ar šo pulksteni skriet (dabā un uz skrejceliņa), jogot, sērfot.

Pulkstenī ir apmēram 95 sporta veidu, tā kā Tu vari ar to darīt vairāk vai mazāk visu. Peldēt, nodarboties ar triatlonu, braukt ar velo, iet pārgājienos, skriet, vingrot u.t.t.

suunto race apskats

Mana pieredze ar sērfošanu

Katru reizi, kad aizbraucu uz kādām siltajām zemēm, meklēju iespēju aiziet pasērfot. Joprojām sērfot īsti neprotu, bet dažas reizes uz dēļa nostāties vienmēr sanāk. Tad nu es ar sajūsmu izmēģināju Suunto Race sērfojot, bet ar rezultātiem biju mazliet vīlies.

Lai arī mums ir šāds sporta profils, rezultātos es neredzu neko vairāk par laiku, pulsu, patērētajām kalorijām. Cerēju šeit ieraudzīt cik viļņus esmu noķēris, cik ilgi esmu bijis kopā uz dēļa, mēģinājumu skaitu… tādas lietas. Bet nekā. Tā kā teikt, ka šeit ir 95 dažādu sporta profilu, ja daudzos tiek mērīts viens un tas pats – no vienas puses tas ir savādi, no otras puses – mēs vismaz savā kalendārā varam redzēt, kad un ko esam darījuši.

Bet, kādi šeit ir dažādi sporta profili, kur būs specifiskas lietas?

Triatlons

Triatlons ir interesants ar to, ka tas ietver… 3 sporta veidus! Kad mēs paturam augšējo pogu, mēs pārejam no peldēšanas uz tranzītzonu, tad uz velo, tad tranzītzonu un tad skriešanu. Un tad mums ir 3 dažādi sporta veidi vienā sesijā.

Arī citos sporta veidos, mēs varam paturēt augšējo pogu un nomainīt sportu. Piemēram, varam iziet paskriet, piestāt pie stieņiem, nomainīt uz spēka vingrošanu un pavingrot.

Peldēšana

Peldot, pulkstenis mācēs saskaitīt gan nopeldētos baseinus, gan samērīt distanci atvērtos ūdeņos. Ar precizitāti gan varbūt nav tik spīdoši cik gribētos (apskati DC Rainmaker blogā).

Kāds man facebook’ā prasīja, lai notestēju, kā strādā peldēšana atvērtos ūdeņos šim pulkstenim, bet, piedodiet, šis Suunto Race apskats ar peldēšanu vārētu tikt papildināts varbūt tikai vasarā.

Skriešana

Skriešanu gandrīz aizmirsu pieminēt, jo tas šķiet pats par sevi saprotams. Skriešanā mēs mērīsim distanci, ātrumu, redzēsim kur skrienam.

Skrienot pa skrejceliņu, tas mērīs ātrumu un noskrieto distanci no rokas kustībām.

suunto race apskats

Treniņplāni, treniņu analīze

suunto fitness
Suunto aplikācijā Tavus sporta datus analizē Trainingpeaks. Seko līdzi datiem, trenējies, lai forma uzlabotos, bet nepārtrenētos.

Kāds mums facebookā jautāja, kā ar treniņplāniem, ja salīdzina ar Garmin un Polar. Lieta tāda, ka nekādu treniņplānu man nav pieejami, bet traniņu analīze gan.

Kas interesanti, treniņu analīzi mums nodrošina Trainingpeaks. Tiem, kas nezina – Trainingpeaks ir viena no populārākajām treniņu analīzes platformām, to izmanto ļoti daudzi lietotāju, it īpaši tie, kuri trenējas ar treneru palīdzību.

Ja ir kāds, kuram jāspēj labi izanalizēt treniņu datus, tad tas ir Trainingpeaks.

Ko mēs redzam Suunto aplikācijā? Suunto mums ziņo vai mūsu fiziskā forma uzlabojas, kas tiek mērīts skatoties uz tādu mērījumu, kā Training Stress Score (TSS). Katram treniņam ir tā intensitāte un ilgums, kas tiek izteikts ar šo mērījumu.

Katram treniņam tiek aprēķināts TSS, kas tiek izmantots, lai aprēķinātu ilgtermiņa treniņu slodzi (fitness) un īstermiņa treniņu slodzi (fatigue). Ja mēs palielinam mūsu treniņu apjomu, mūsu īstermiņa treniņu slodze ir lielāka nekā ilgtermiņa treniņu slodze.

Suunto aplikācijām mēs varam redzēt grafiku ar ilgtermiņa (fitness) un īstermiņa (fatigue) slodzi, kā arī grafiku, kas ataino mūsu “Training Stress Balance” jeb mūsu treniņu formu. Būtībā tā parāda attiecību starp īstermiņa un ilgtermiņa slodzēm, kam varam pievērst uzmanību – par daudz treniņu un Tu esi noguris, par maz – un mēs neprogresējam!

Būtībā ļoti noderīgi, Suunto Race pulkstenis ļaus mums sekot līdzi lai esam balansā – trenējamies, bet nepārtrenējamies.

Iepriekš sagatavoti treniņi -treniņi zonās un intervāli

suunto race strukturēts treniņš

Ilgu laiku lielākā kritika par Suunto pulksteņiem bija tāda, ka nebija iespējams sagatavot strukturētu terniņu – tā lai sportojam un pulkstenis saka priekšā, kad jāmaina pulsa zona, jābeidz iesildīties, jāskrien ātrāk, lēnāk un tā tālāk. Tagad jau kādu laiku var, un izdarīt to ir īpaši viegli.

Kā uztaisīt sturkurētu terniņu ar Suunto Race?

  1. Atveram Suunto aplikāciju telefonā.
  2. Uzspiežam augšējā kreisajā stūrī uz pulksteņa ikoniņas.
  3. Spiežam uz Structured workouts.
  4. Bīdam, mainam, pagarinam, pielāgojam intervālus un posmus līdz esam tikuši līdz vēlamajam treniņam.
  5. Sinhronizējam aplikāciju ar pulksteni (nekas nav jādara, tas notiek automātiski).
  6. Ejot skriet, pēc tam, kad izvēlamies sporta veidu, paskrollējam uz leju un atrodam SuuntoPlus.
  7. Atveram SuuntoPlus, skrollējam uz leju līdz atrodam savu treniņu. Atķeksējam, ka tas ir tas, ko darīsim.
  8. Aiziet!

Pulsa precizitāte

Kā jau visiem mūsdienu pulksteņiem, arī Suunto Race ir iebūvēts pulsa mērītājs un, kā jau visi ražotāji, arī Suunto saka, ka tas ir ļoti precīzs.

Jāsaka, ka dažiem cilvēkiem pulsu tiešām mēra ļoti labi šie optiskie mērītāji, iespējams, ka tas atkarīgs no ādas toņa, bet ne man. Mani rezultāti nav nekādi iepriecinošie, es saku, ka sportojot jālieto pulsa jostiņa. Optiskā pulsa sensora precizitāti ietekmē daudzi faktori – tetovējumi, dzimumzīmes un šeit runa nav tikai par Suunto – tā tas ir ar visu ražotāju optiskajiem pulsa mērītājiem.

Skriešana pa skrejceliņu telpā

Šīs ir pavisam mierīgs skrējiens pa skrejceliņu telpā. Nekādi intervāli, lēni, mēģinot noturēt pulsu pavisam mierīgu. Kā varam redzēt, ir vairākas diezgan spēcīgas kļūdas (violetā līkne mērīta ar pulsa jostiņu, zilzaļā – ar Suunto Race no rokas).

suunto race pulsa precizitāte

Rīta joga

Šī ir rīta joga, neliels rīta treniņš. Jogā, teorētiski vajadzētu būt grūtāk izmērīt pulsu no rokas, jo rokas tiek noslogotas un tas mēdz sarežģīt mērīšanu no rokas.

Varam redzēt, ka violetā līnija (pulsa jostiņa) ir krietni mainīgāka, tā uztver pulsa izmaiņas krietni labāk.

suunto race pulsa precizitāte

Secinājums vienkāršs – izmantojam pulsa jostiņas!

Datu lauki sportā

Ja ir kāda lieta, kas man šķiet mulsinoša Suunto pulksteņos, tad tā ir datu lauku pielāgošana. Proti, mēs visi gribam redzēt to informāciju, ko gribam. Kāds grib redzēt pulsu pa visu ekrānu, kāds grib redzēt maksimāli daudz informācijas vienā ekrānā.

Man parasti patīk, ka vienā ekrānā ir pamata lietas – ātums, distance, laiks un pulss un tad atsevišķi varu pielāgot citas interesantas lietas – apļa laikus, vidējos apļa laikus, dažreiz ir arī noderīgi, ja blakus sporta datiem redzu arī pulksteņa laiku.

Ar Suunto ir tā – ja mēs vēlamies mainīt datu laukus, mums jādodas uz Suunto aplikāciju un jāizveido jauns sporta veids.

suunto race datu lauki
Iespēja rediģēt datu laukus ir tikai sporta veidam, ko esmu izveidojis.

Navigācijas funkcijas

suunto race navigācija

Ja Tu esi atvaļinājumā vai komandējumā un vēlies iziet paskriet, bet īsti nezini, kurp skriet un baidies apmaldīties, tad Suunto Race Tev būs ļoti noderīgs.

Suunto pulkstenī ir vizuālas kartes, kas navigāciju padarīs īpaši vieglu. Aplikācijā mēs varam uzzīmēt maršrutu un viegli to pārsinhronizēt uz pulksteni. Izmantojo šo iespēju atrodoties Maltā un ļoti patika.

Jāsaka, ka kartes ir ļoti detalizētas, izskatās ļoti labi. Aizbraucot tepat uz Kalngali, varam redzēt, ka pulksteņa kartē ir arī mazākas taciņas un augstumlīknes. Forši!

Kad mēs sākam izmantot kartes, mums ir jākalibrē kompass, lai karte būtu pareizi noorientēta un jāsaka, ka karte ir ļoti responsīva. Kā es pagriežos, tā karte griežas līdzi. Smalki!

Ja Tu iegādājies Suunto Race, atceries, ka kartes ir jāielādē esot pie wifi un lādētāja. Tas bija sākumā mazliet piņķerīgi, ar pirmo man nez kāpēc nesanāca, bet beigu beigās kartes ir pulkstenī un viss strādā kā vajag.

Baterijas izturība

100% pozitīva sadaļa šajā Suunto Race apskatā ir par baterijas izturību!

Suunto Race baterija sportojot

Skrienot, 30min skrējiens man “apēda” 2% no baterijas. Ja mēs tā parēķinam, ja katras 30min paņem 2%, tad mēs ar pilnu bateriju varētu noskriet 25h. Tas ir ar maksimālu GPS precizitāti, ar ieslēgtu, spilgtu ekrānu, ieslēgtu Bluetooth, rokas pulsa mērīšanu, ar ieslēgtu vibrāciju paziņojumiem. Būtībā – ar ieslēgtu visu, ko var ieslēgt!

Ja Tev ar 25h ir par maz, atslēdz spilgto ekrānu un varēsi skriet Spartatlonu turp un atpakaļ. Baterijas pietiks ļooooti gariem pasākumiem!

Suunto Race baterija ikdienā

Ikdienā bez treniņiem man jāpieraksta, kad es to lādēju, jo savādāk tiešām aizmirstas. Bet, ja mani pieraksti ir pareizi, tad baterija man iztur ilgāk par solītajām 10 dienām, neskatoties uz to, ka izmantoju “ekrāns vienmēr ieslēgts” iespēju.

Pulksteņiem ar amoled ekrānu lielākais baterijas patērētājs, pēc sportošanas ar GPS, ir ekrāns. Ekrāns ir ļoti spilgts un skaists, bet tas patērē enerģiju.

Personīgi, man nepatīk, ja tas izdziest pavisam, tādēļ izmantoju “vienmēr ieslēgts”, kas samazina baterijas darbības laiku, bet nekādu problēmu! Tas darbojas ļoti ilgi!

Pat, ja Tu nesporto un vēlies smuku ikdienas pulksteni ar amoled ekrānu – tikai baterijas darbības laika dēļ vien, varu šo rekomendēt!

Ikdienas funkcijas

Protams, Suunto Race skaita ikdienas soļus, miegu, pulsu. Tas mēra HRV un pulsu miera stāvoklī, tas ir guļot.

Katru rītu apskatu rīta atskaiti – cik ilgi esmu gulējis, cik kvalitatīvi, vai mans HRV ir normas robežās. Interesanti, ka uz otras rokas esošais Garmin man parāda ļoti līdzīgu rīta atskaiti un arī dati parasti ir ļoti līdzīgi.

suunto rīta atskate
Katru rītu apskatu atskaiti par to, kā esmu gulējis. Daudzi interesantu datu!

Esmu novērojis, ka, ja gadās naktis, kad esmu nomodā, teiksim no 3iem līdz 4iem naktī, tad Suunto to uzķer labāk, nekā Garmin. Žetons Suunto.

HRV rādītāji, lai arī absolūtos skaitļos ļoti atšķiras, tendences ir ļoti līdzīgas. Kad ir ārpus normas robežas, tad ir ārpus gan Garmin, gan Suunto pulksteņos, kas arī ir pats būtiskākais – nav jau nozīme cik ir tas standarta cipars, būtiski ir pamanīt, ka kaut kas ir ārpus normas, un to parāda abi.

Visus savus ikdienas datus mēs ļoti labi varam izpētīt Suunto aplikācijā!

Suunto aplikācija

Suunto aplikācijā mēs varam apskatīt savus sporta datus, savus ikdienas datus. Pievienot arī savas Suunto Wing austiņas. Mēs ļoti ērti varam uzzīmēt maršrutu, kuru vēlamies veikt, un apskatīt savus atjaunošanās datus.

Būtībā ļoti feina, funkcionāla un vienkārši lietojama aplikācija.

Kas man ļoti patīk šajā aplikācijā – mēs varam ļoti ātri un vienkārši apskatīt svarīgākos datus. Un pēc tam, ja mēs gribam “gīkot”, mēs varam burties dziļāk un dziļāk. Skatoties uz progresa datiem, atjaunošanās datiem, mēs būsim arī motivēti izglītot sevi par visiem šiem aspektiem, kas ietekmē mūsu pašsajūtu. Vērtīgi!

suunto app
Atverot Suunto aplikāciju mēs uzreiz varam redzēt sev svarīgāko informāciju
suunto app
Ejot dziļāk mēs varam atrast daudz detalizētu datu par savu sniegumu un atjaunošanos

Lūk, neliels padoms, kas Tev kā Suunto lietotājam varētu patikt – treniņiem pievienot tagus. Piemēram, man ir tags Scott Kinabalu 2 – katram treniņam es varu pielikt šo tagu, es varu atlasīt treniņus, kur man ir bijis šis tags un tādā veidā uzzināt, cik km esmu noskrējies ar šiem apaviem.

Vai pievieno tagu “sacensības” vai tests. Tā viegli varēsi atrast savas iepriekšējo sacensību vai testu rezultātus.

Otrs ieteikums – izpēti Suunto Plus aplikācijas. Šeit vari atrast interesantas, iespējams, tieši Tev noderīgas lietas. Piemēram 12min cooper tests, kuru skrēju, kad rakstīju Suunto 9 Peak Pro apskatu. Starp citu, pateicoties tagiem, es 10 sekundēs varu atrast savu pirms gada skrietā testa rezultātu.

Patīk/nepatīk

PatīkNepatīk
vizuālais dizainslietojamība ar rullīti – drīzāk šajā ailītē
baterijas izturība!trūkst datu dažādība sporta veidos (aprakstīts sadaļā Sporta profili). Šis ir pavisam mazs “nepatīk”
kopējā cenas ieguvumu attiecība – ļoti laba!veids, kā pielāgot sporta profila datu ekrānus
navigācija, kartes
Suunto aplikācija

Suunto Race cena

Suunto Race cena ir salīdzinoši pieejama. Jā, ja mēs salīdzinām ar Suunto Vertical, kas ir ļoti līdzīgs sporta pulkstenis, bet bez amoled ekrāna, tad Race ir krietni pieejamāks. Ja mēs salīdzinām ar Garmin sporta pulksteņiem, īpaši dārgo galu – tad arī tie ir krietni dārgāki. Arī nupat iznākušais Polar Vantage V3 – par 150eur dārgāks, nekā Suunto Race, vismaz brīdī, kad rakstu šo apskatu.

Suunto Race ir ļoti laba cenas / ieguvumu attiecība!

Galvenās atšķiribas no Suunto Vertical

suunto race vs suunto vertical

2023. gadā iznāca ne tikai Suunto Race, bet arī Suunto Vertical. Relatīvi līdzīgs pulkstenis, arī ar vizuālām kartēm un super labu bateriju. Ar ko tie atšķiras?

  • Suunto Race ir amoled ekrāns. Vertical ir MIP ekrāns, kas nav tik spilgts. Amoled ekrānam ir krietni augstāka izšķirtspēja.
  • Baterijas izturība – Vertical izturēs ilgāk (līdz 60h ar GPS, 30 dienas ikdienas režīmā), pārsvarā ne tik spilgtā ekrāna dēļ. Suunto Race baterija iztur līdz 40h GPS režīmā, līdz 12 dienām ikdienā.
  • Suunto Vertical pieejama arī Solar versija, kas jādēsies ar saules enerģiju. Tas nozīmē – vēl labāka baterijas izturība!
  • Suunto Vertical ir ražots Somijā, izmantojot 100% atjaunojamu enerģiju. Suunto Race ir ražots Ķīnā.
  • Lietojamība – Suunto Vertical nav rullītis, viss notiek ar pogām.
  • Suunto Vertical ir saules lādēšana.
  • Suunto Vertical ir dārgāks.

Noslēgumā

Suunto Race ir lielisks multisporta pulkstenis par ļoti atbilstošu cenu – cenas un ieguvumu attiecība šeit ir ļoti laba!

Šis ir pulkstenis ar ļoti izskatīgu dizainu, amoled ekrānu un arī ļoti spēcīgu bateriju.

Ikdienas dati, sporta dati – to visu varēsi ērti pārskatīt aplikācijā.

Piedzīvojumu cienītājiem patiks vizuālās kartes, navigācijas funkcijas!

Pasūti savu Suunto Race!

2 comments

  1. Paldies par apskatu!
    Piemēram, runājot par sporta profilu datu ekrāniem, tad Suunto ir galvas tiesu priekšā Garmin, jo var ļoti ērti (vizuāli pat attēlots) izvēlēties un pielāgot cik daudz un kādus datus grib. Ir ērti, ka var uztaisīt dažādus profilus dažādiem skriešanas treniņiem vai sacensībām (nav jāsagrūž visi dati vienā profilā un katru reizi jākoriģē kādus datus vajag redzet).
    Par miegu arī varu piekrist, plus patīk ka arī Nap time tiek piefiksēts. Par pulsa nolasīšanu no rokas precizitāti – laikam esmu no tiem laimīgajiem, kuriem labi lasa pulsu (rādītāji neatšķiras no Garmin, mierīgajos skrējienos pat no pulsa jostiņas).
    Par rullīti – tas laikam individuāli 😉. Manuprāt, ļoti ērti lietošanā (arī ar cimdiem).
    Aplikācija arī ir super – lietotājam draudzīga. Par tagiem arī varu piekrist – ļoti funkcionāli.

    1. Super, prieks ka laba pieredze. Paldies par komentāru!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *