Suunto Spartan Sport apskats

Suunto! Suunto ir kompānija, kas ražo spēcīgas, labas, izsmalcinātas un funkcijām bagātas ierīces. Suunto ražo ierīces piedzīvojumu meklētājiem, kalnos kāpējiem, nirējiem un arī sportam. Šodien apskatītais modelis Suunto Spartan Sport pie mums nonāca pagājušajā vasarā, kad jau apskatījām šī modeļa lielo brāli Suunto Spartan Ultra. Toreiz mums vēl nebija blogs, tapēc šis apskats atrodams Facebook lapā.

Kas tas ir Suunto Spartan Sport?

Suunto Spartan Sport ir ļoti glīts sporta GPS pulsometrs, kas ražots Somijā.
Šis rīks ir piemērots dažādiem sporta veidiem un tas ir arī viedpulkstenis, kas skaita arī ikdienas aktivitātes.

Pulsu šis modelis mēra ar pulsa jostiņas palīdzību, bet, kamēr mēs rakstījām šo apskatu, ir iznākusi arī versija, kas mēra pulsu no plaukstas locītavas un kā sola paši Suunto, tas būšot tiešām precīzs. Vai tas tā būs, noteikti notestēsim kādā atsevišķā apskatā, bet šoreiz par citām šī modeļa funkcijām.

Dizains un lietojamība

Izskats šim pulsometram ir pirmā lieta, kas krīt acīs. Tas ir tiešām glīts un elegants. Ja iepriekšējā Suuno sērija – Ambit3 – ir vairāk tādi kā visurizbraucoši 4×4 džipi, kas piemēroti meža takām, tad šis modelis vairāk izskatās pēc pilsētas braucamā ar spīdīgiem hromētiem spoguļiem un klimata kontroli. Ja Tavs stils ikdienā nav diez ko sportisks, tad šis varētu būt tas modelis, kas izskatīsies labi katru dienu.

suunto spartan sport | pulsometrs.lv
Kāds katram ģīmis, tam ar tādu jādzīvo. Pulsometru gan var izvēlēties izcili glītu!

Pulsometra ekrāns ir ļoti patīkams, tas ir krāsains un skārienjūtīgs, bet to var pilnvērtīgi izmantot arī tikai spiežot podziņas. Pašam ekrānam ir lieliska izšķirtspēja un tas ir tiešām glīts.

Pulksetņa attēlam var izvēlēties dažādus dizainus, dažādās krāsās. Vari pielāgot pulksteni garastāvoklim vai kedām. Ekrāns ir ļoti labi redzams saulē, gan sprotojot, gan ikdienā.

suunto spartan sport | pulsometrs.lv
Pielāgo Suunto Spartan Sport pulksteņa dizainu savai gaumei!

Baterija

Baterija šim pulsometram nav ultra spēcīga, bet gana laba – ikdienā tas izturēs līdz apmēram 10 dienām, bet GPS režīmā līdz 10 vai 40 stundām, atkarībā, vai iestatījumos precizitāte būs norādīta “Best”, “Good” vai “OK”. Ja izvēlēsieties “OK”, tad GPS koordinātas tiks piefiksētas reizi minūtē, kas nederēs sportam, bet pārgājienam varētu būt pietiekami.

Sporta veidi

Suunto Spartan Sport varēsi izmantot visdažādākajiem sporta veidiem. Suunto Movescount lapā varēsi izveidot tieši savu sporta veidu, šeit atrodama ir skriešana, joga, hokejs, cīņas sporta veidi un tā tālāk un tā joprojām. Sporta veidam varēsi pielāgot ekrānus, lai treniņa laikā redzētu tieši tos rādītājus, kas interesē tieši Tevi.
Vairumam sporta iegūstamie mērījumi ir balstīti uz sirds ritmu (sirds ritms, vidējais sirds ritms, V02, EPOC, sadedzinātās kalorijas), uz GPS (ātrums, distance, vidējais ātrums, apļa laiks u.t.t.), bet dažiem sporta veidiem tiek izmantots arī kustības sensors – skriešanas kadencei, airēšanas kadencei, vēzienu skaitam peldot.

suunto spartan sport | pulsometrs.lv
Ekrāns tiešām ir lieliks. Sporta laikā varam apskatīt ne tikai skaitļus, bet arī grafikus.

Ja izmantosi pulsometru peldot, balstoties uz kustību, tiks mērīti arī nopeldētie baseini (jānorāda cik garš baseins, un pulsometrs saskaitīs nopeldēto distanci). Arī Suunto jostiņa darbosies ūdenī, ierakstot pulsa datus jostiņas čipa atmiņā un pēc sesijas tos nosinhronizējot ar pārējiem datiem.

Ja Tavs sporta veids ir velobraukšana, tad šim pulsometram varēsi pieslēgt arī kadences sensoru un Bluetooth jaudas sensorus.

suunto spartan sport | pulsometrs.lv
Apļa laiki lieliski attainoti vienā ekrānā sporta laikā.

Ja Tavs sports ir kalnu slēpošana vai arī, ja brauc ar velo kalnos vai skrien taku skrējienus, tad labāk būtu izvēlēties Suunto Spartan Ultra, jo šim pulsometram ir barometriskais altimetrs. Tas ļaus precīzāk novērtēt augstumu virs jūras līmeņa un vertikālo ātrumu.

suunto spartan sport | pulsometrs.lv
Tiekamies Stirnu Bukā?

Suutno Movescount metriki

Pēc treniņa mēs vēlamies doties pie datora vai aplikācijas un apskatīt, kā mums veicies. Cik ātri skrieti kilometri, kāds bijis pulss un tamlīdzīgi. Bet, Suunto Movescount lapā mēs varam atrast dažādus interesantus mērījumus, kā EPOC, VO2, Respiration rate, R-R, Cadence, Energy consuption. Ja Tu esi gana ziņkārīgs, Tev būs ko pētīt, analizēt un iedziļināties. Vai šie rādījumi ir precīzi un kā tos izmantot? Par šo mums būs jāuzraksta atsevišķs bloga raksts, šobrīd paliksim pie tā, ka šādi mērījumi ir pieejami un, ja vēlies studēt sevi, tad šī ir lieliska iespēja iedziļināties.

suunto spartan sport | pulsometrs.lv
Dažādi mērījumi apskatāmi Suunto Movescount mājas lapā.

Atjaunošanās laiks

Balstoties uz treniņa ilgumu un intensitāti tiek noteikts tavs atjaunošanās laiks. Lai tu nenodarītu sev pāri, pievērs uzmanību šim mērījumam un, ja pēc smaga treniņa atjaunošanās laiks vēl priekšā diezgan garš, tad, visticamāk, nav ieteicams doties intensīvā nākamajā treniņā. Bet, ja atjaunošanās laiks jau labu brīdi ir 0, tad zini, kad pietiek slinkot.
Piemēram, pēc man svētdienas 25km skrējiena, pulsometrs rāda, ka atjaunošanās laiks ir 29h un pirmdien izvēlos atpūsties. Bet jau pirmdienas vakarā skatos, ka atlikušas 4h, tapēc otrdien plānoju skriet atkal.
Šādiem novērtējumiem gan jāpieiet kritiski – tavu atjaunošanās laiku ietekmē arī miegs, uzturs, saslimšanas, psiholoģiskais stress – diezgan daudzas lietas, par kurām pulsometram nav ne jausmas. Tapēc domā līdzi, neaizvieto veselo saprātu ar tehnoloģijām.

Iespēja ielādēt maršrutus

Iespēja ielādēt maršrutus ir viena lieliska funkcija, par kuru mums ir atsevišķš bloga raksts. Īpaši lietderīgi tas ir ceļojot. Katru reizi, kad pulsometru čalis kaut kur ir aizbraucis, uz rokas ir pulsometrs, kurā var ielādēt maršrutu un dodos skrējienā.
Piemēram, diezgan nesen ciemojos Tallinā. Kartē izveidoju vēlamā garuma maršrutu un devos skriet. Ja teju 2h nav jāuztraucas par apmaldīšanos, var izbaudīt pilsētas ainavas, paspēt apskriet ap apskates objektiem un vēlamajā laikā atgriesties sākumpunktā. Nekāda stresa, telefons līdzi tikai kā fotoaparāts.
Suunto pulsometram gan ir tāds mīnuss, ka nemitīgi jāskatās uz pulksteņa ekrānu, jo tas nedod nekādus paziņojumus, ja esi novirzījies no maršruta. Bet, parasti jau neskrienam vēja ātrumā, izsekot līdzi tiešām var paspēt.

suunto spartan sport | pulsometrs.lv
Raustītā līnija norāda, kur esmu skrējis, bet nepārtrauktā līnija parāda iepriekš kartē uzzīmēto maršrutu. Šeit esmu spēcīgi novirzījies, jo pamanīju molu, par kuru iepriekš nezināju.

Suunto Movescount.com lapa un aplikācija

Suunto mājas lapa, kur varēsi apskatīt savus treniņus saucas Suunto Movescount. Tā nav pati draudzīgākā lapa, paiet laiciņš, kamēr saprot, kur ko meklēt, kā un ko var izveidot. Tas gan ir subjektīvs viedoklis, bet pulsomeru čalim šķiet, ka šeit prasās pēc webdizainera. To pašu var teikt par aplikāciju Suunto Moveslink. Aplikācija ir funkcionāli tāda nekāda, kaut gan pamata lietas – pārsūtīt treniņu datus un tos apskatīt aplikācijā – mēs varam.

Suunto mājas lapā mēs varam analizēt treniņus, ielādēt un izvēlēties paršrutus, izveidot sev vēlamos sporta veidus, kā arī Suunto lapai ir ļoti interesanta sadaļa Community.

Kas ir Community Suunto Movescount lapā?

Community sadaļa ļauj mums apskatīt, kādi ir vidējie sportistu dati, kuriem ir līdzīgi mērķi kā mums. Piemēram, pulsometru čalis klusi pie sevis sapņo un nevienam nesaka, ka vajadzētu noskriet maratonu zem 3:30:00. Community sadaļā atveram skriešanu, izvēlamies maratonu, izvēlamies atbilstošu finiša laiku un redzam, ka cilvēki, kas šādu mērķi ir sasnieguši trenējas šādi:
suunto spartan sport | pulsometrs.lv

Vēl viens interesanta lieta Suunto lapā ir kartes sadaļa, kur ir redzami biežāk izmantotie ceļi un takas. Piemēram, vēlos trenēties Stirnu Bukam, gribu paskrieties pa mežiem, vēlams ar kalniņiem. Ar šādiem mērķiem plānoju doties Siguldas virzienā. Sigulda it kā pazīstama, bet pa kurām takām skriet, kuras populārākas – to es varu atrast apskatot Heatmap šajā reģionā. Atliek izveidot maršrutu no šīm takām, vai izvēlēties maršrutu, ko ir izeidojis cits Suunto lietotās.

suunto spartan sport | pulsometrs.lv
Sārtotās takas ir izmantotas biežāk, visticamāk, ka tās ir piemērotākas skriešanai.

Intervāli un paziņojumi sporta laikā

Vēl pavisam nesen Suunto jaunajiem modeļiem nevarēja izveidot intervālu skrējienus, bet šī mēneša sākumā nāca jauns programmatūras atjauninājums un tagad var. Ar prieku gaidīju šo atjauninājumu, bet jāsaka gan, ka pulsometru čalis ir vīlies.
Šobrīd Suunto Spartan Sport var izveidot intervālus balstoties uz distanci vai laiku. Piemēram, 1min paātrinājums, 20sekunes atpūta. Vai 500m ātri un 100m lēnu. Vai kombinējot laiku ar distanci. Bet, izveidot posmus balstoties uz pulsu nav iespējams, nav arī iespējams vienkārši uzlikt brīdinājumus, ja pulss kāpj pāri kādām robežām. Tas, manuprāt, ir diezgan slikti un, ja Tavi treniņi ir balstīti uz pulsu, tad nāksies skatīties ekrānā un sekot līdzi.

Mīnusi, gļuki un cerība nākotnei

Vēl bez iespējas iepriekš sagatavot treniņu balstītu uz sirds ritmu, šim modelim ir arī citi mīnusi. Piemēram, lai arī tas skaita manus ikdienas soļus, šī informācija nekur netiek uzglabāta un es nevaru apskatīes cik aktīva bija iepriekšējā diena vai nedēļa.
Iespēja uzlikt paziņojumu, ja sirds ritms kāpj par augstu arī ir diezgan liels mīnuss, tāpat arī trūkst paziņojums, ka novirzos no izveidotā maršruta.
Šim pulsometram ir arī viedie paziņojumi no viedtālruņa, bez izskatās, ka ar Android telefonu, tas strādā nestabili, mazliet jocīgi. Piemēram, kad iezvanās telefons, nekādu paziņojumu nesaņemu. Kad zvanītājs vairs necenšas, tad gan – atnāk paziņojums, ka man ir neatbildēts zvans. Paldies, bet kur tu biji agrāk?
Protams, ja Tu iegādāsies šo pulsomeru tagad, tad Tu piedzīvosi daudzus programmatūras atjauninājumus, kas, visticamāk novērsīs visas šīs problēmas, tā kā cerība nākotnei pastāv.

suunto spartan sport | pulsometrs.lv
Īsziņas var lieliski izlasīt arī pulkstenī. Ar zvanu paziņojumiem ir dažas problēmas, kas noteikti ar laiku tiks atrisinātas.

Atjauninājumi

Kad vasarā testējām Suunto Spartan Ultra, tad šie modeļi vēl nemaz nedraudzējās ar Android telefoniem un nebija arī tādas mazas jaukas funkcijas kā modinātājs. Tagad šīs lietas ir un ar pēdējo atjauninājumu ir arī iespēja izveidot intervālu treniņus. Suunto turpina strādāt un domājams, ka šie modeļi kļūs arvien funkcionālāki un tuvākajā laikā varam gaidīt arī iespēju apskatīt ikdienas datus movescount lapā.

suunto spartan sport | pulsometrs.lv
Šī gada laikā gaidam atjauninājumus, kas ļaus apskatīt vēsturiskos ikdienas aktivitātes datus mājas lapā. Pagaidām varam redzēt pulkstenī tekošo dienu un pēdējo septiņu dienu aktivitāti. Varam arī uzstādīt ikdienas mērķi soļiem un kalorijām.

Secinājumi

Suunto Spartan Sport ir ļoti glīts GPS pulsometrs ar unikālām, interesantām funkcijām – community sadaļu un papildu datiem par treniņu sniegumu. Bet, šim modelim ir arī vairāki funkcionāli trūkumi, kas citu ražotāju modeļos eksistē jau gadiem. Ja Tev šis pulsometrs iet pie sirds un tavs moto ir “labs nāk ar gaidīšanu”, tad šis ir tieši tev un varēsi baudīt, kā ar atjauninājumiem tavs pulsometrs kļūst arvien funkcionālāks. Ja ne, tad varbūt skaties citā virzienā.

Kā tikt pie Suunto Spartan Sport un cik tas maksā?

Pateicoties tam, ka nupat ir iznācis Suunto Spartan Sport wrist HR – versija ar optisko pulsa mērītāu – šim modelim ar jostiņu cena ir krietni nokritusies un rakstīšanas brīdī pie pulsometru čaļiem tas dabūjams par 436.55eur un pasūtīt to vari šeit. Versija ar iebūvēto sirds ritma mērītāju atrodama šeit, bet lielais brālis Suunto Spartan Ultra būs šeit.

Vai Tev patika šis apskats?

Ja tev patika šis apskats, mēs ļoti novērtēsim, ja tu padalīsies ar šo rakstu sociālajos mēdijos – tas mums tiešām ļoti daudz nozīmēs, sniegs mums daudz enerģiju turpmākajiem rastiem un apksatiem. Tikmēr, seko mums līdzi Facebookā un Instagramā, kur mēs mēģinam pasniegt Tev noderīgu informāciju, izmetam atlaižu kodus vai vienkārši dalamies ar pozitīvo – to kas sakrājies satiekot enerģiskus un pozitīvus cilvēkus, tādus kā tu!

2 comments

  1. Vadims

    Ko juus rekomendeetu no konkurentiem? Labs apraksts, bet trukst konkurentu apraksts, un vel jautajums vai neiznaks jaunaks modelis. Jus rakstijaat ka tas ir pagajushas vasaras modelis..

    1. Māris Berķis

      No konkurentiem ieteiktu skatīties uz Garmin Fenix3 vai Polar V800. Vēl, funkcionāli diezgan labs ir arī TomTom Adventurer, bet šeit jautājums, kas tieši Jūs interesē – specifiskas funkcijas, dizains vai viss kopā.
      Jaunāks modelis ir šim pašam pulsometram versija ar iebūvēto pulsa mērītāju. Savādāk, diez vai tuvākajā laikā iznāks jauns modelis, Suunto neizlaiž jaunus modeļus tik bieži kā viedtālruņu ražotāji.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *