Uzzīmējam Latviju!

Uzzīmē Latvijas kontūru

Uzzīmēt kontūru ir kļuvusi par skaistu tradīciju. Uz Lieldienām Zaķi, uz Ziemassvētkiem Rūdolfu, bet uz 18. novembri – Latviju!

Izskatās tas brīnišķīgi un aktivitāte pati par sevi ļoti interesanta, veselīga un pozitīva – bet, kā tieši uzzīmēt kontūru? Par to šajā rakstā.

Kā atrast kontūras maršrutu?

Lai mēs kartē varētu iezīmēt kontūru ar savu kustību, jau pirms došanās ārā mums ir jāzina un jāizplāno kurp dosimies. Lai atrastu vajadzīgo maršrutu, Tev ir 3 iespējas – uzzīmē pati/-s, aizņemies maršrutu no draugiem/svešiniekiem, vai izmanto lielisko takka.ai.

Uzzīmē kontūru pati/-s!

Droši meties iekšā kartē un uzzīmē maršrutu pati/-s! Ir vairākas vietas, kur to var ērti izdarīt. Ja esi Garmin lietotājs – dari to Garmin Connect mājas lapā vai pat aplikācijā (sadaļa Treniņš -> Kursi -> Izveidot kursu)!

Ja Tu neizmanto Garmin, ļoti populāra vietne ir Strava, ērti izmantot arī Komoot. Pēc maršruta uzzīmēšanas, Tu to ari saglabāt kā .gpx failu un ielādēt savā pulkstenī (ja Tavs pulkstenis atblasta maršrutus, par to zemāk).

Garmin Connect maršruti
Ērti uzzīmēt vajadzīgo maršrutu Garmin Connect mājas lapā

Aizņemies no drauga vai svešinieka.

Būtībā viss, kas Tev vajadzīgs ir .gpx fails ar maršrutu. Ja Tev ir draugi, kas kaut ko ir tādu veikuši, noteikti vari to aizņemties. Ja vēlies 65km Latvijas kontūru Rīgā, vari paņemt šo failu (ir forši atsaukties uz maršruta autoru, jo ko tādu izplānot nebūt nav viegli, bet šajā gadījumā man autors nav zināms. Ja tas esi Tu – atsaucies!).

Kā arī – vari aizņemties no svešiniekiem, ja veiktie maršruti ir publiski pieejami. Ieskaties, piemēram, Garmin Connect lapā – ieraksti vietu, kur atrodies un publiskie maršruti būs Tev atrodami. Protams, nebūs viegli šeit atrast kaut ko ar smuku kontūru, bet, ja Tev ir pacietība – atradīsi.

Izmanto Takka.ai

Ir šāda ļoti forša mājās lapa, kuras mērķis ir tiešī šāds – izveidot kontūru, kuru Tu brīvi vari izmantot savām foršajām aktivitātēm. Un, protams, uz 18. novembri būs arī Latvijas kontūras dažādās pilsētās!

Daudz un dažādu smuku kontūru Tu vari atrast Takka.ai

Kā izmantot maršruta failu un uzzīmēt kontūru, kad esi dabā?

Tagad, kad maršrutus izplānots, dodamies dabā. Bet, kā zināt kur pa labi, kur pa kreisi? Tev vajadzēs atbilstošu ierīci!

Velodatori

Pieminot augstākminēto maršrutu, kur Latvijas kontūra sasniedz 65km distanci – tas pulsometru čalis ir par švaku, lai to noskrietu, tādēļ jābrauc ar riteni. Un uz velostūres var uzlikt tiešām ļoti jaudīgus velodatorus ar lieliem ekrāniem un detalizētām kartēm.

Šis maršruts ir veikts ar Garmin Edge 1030 Plus, kas ir teicams velodators, bet tagad pieejams arī jaunāka versija – Edge 1040.

Ja Edge 1030 Plus pārāk liels, pārāk dārgs, vai pārāk daudz velodatora kāda cita iemesla dēļ, ļoti labas kartes ir pieejamas arī Garmin Edge 540 un Garmin Edge 840, kā arī jaunākajos Wahoo velodatoros.

garmin edge 1030 plus
Ar velo ļoti viegli navigēt, ja uz stūres ir spēcīgs velodators, kā šis – Garmin Edge 1030 Plus

Pulksteņi ar kartēm

Ja Tu skaties maršrutā uz plaukstas locītavas, tad pulkstenis, kurā ir karte ļoti atvieglo orientēšanos vidē. Šajā ziņā grūti pārspēt Garmin Epix Pro un Garmin Fenix 7 Pro sērijas modeļus vai Garmin Forerunner 965. Kad pulkstenī ir karte, un mēs redzam savu atrašanās vietu attiecībā pret plānoto maršrutu – kļūdīties nav nemaz vairs tik viegli.

No citiem zīmoliem jāpiemin Suunto Race un Suunto Vertical, ka arī pavisam jaunais Polar Vantage V3, kur pieejamas vizuālas kartes.

garmin fenix 6 kartes
Garmin Fenix 6 – izcils pulkstenis navigācijas funkcijām

Pulksteņi ar maršruta līniju

Daudzos pulksteņos ir iespējams ielādēt maršrutu un sekot maršruta līnijai, redzēt savu atrašanās vietu pret šo līniju. Mums nav pulkstenī pati karte, bet kur pagriezites pa labi, kur pa kreisi – var saprast. Pilsētvidē šādi navigēt nav problēmu, mežos, sarežģītos apvidos – var kļūt apgrūtinoši, bet joprojām iespējami.

No pulksteņiem, kur pieejama šāda funkcija, jāpiemin Garmin Forerunner 255, Forerunner 265, Garmin Instinct sērijas pulksteņi, no Polar- Grit X un Grit X Pro (arī Grit X Pro Titan), kā arī Suunto – Suunto 9 Baro, Suunto 9 Peak un vecāki Suunto modeļi.

Daudziem pulksteņiem nav kartes, bet ir navigācijas funkcijas – iespēja sekot līdzi maršruta līnijai

Telefonu aplikācijas

Ja Tev nav GPS pulksteņa, vai arī Tavs GPS pulksetnis nav apdāvināts ar navigācijas spējām – tas nekas, varam izmantot kādu telefona aplikāciju.

Piemēram, Strava mēs varam ierakstīt aktivitāte un aktivitātei arī piesaistīt maršrutu. Ja dodies Latvijas dabā, navigēšanas vajadzībām izmēģini LVM GEO aplikāciju, ir vērts izmēģināt arī Komoot aplikāciju.

aplikacijas
Ja Tev nav atbilstošs pulkstenis, izmanto aplikāciju, kā piemēram – LVM GEO, Strava vai Komoot.

Nobeigumā

18. novembris ir ļoti skaisti svētki un ir ļoti skaisti to atzīmēt veselīgā aktivitātē, vēlams ar labiem cilvēkiem apkārt! Iespējas, kā uzzīmēt kartē Latvijas kontūru ir vairākas un ierīces idejas īstenošanai visdažādākās. Personīgi, vislabprātāk izvēlos kādu Fenix 7 Pro modeli uz rokas vai Garmin Edge velodatoru uz stūres. Ar īstām kartēm sporta ierīcē – ir gan ērti, gan sportiski!

Seko līdzi pulsometrs.lv

Patīk mūsu raksti? Seko līdz facebook’ā un instagram’ā, nepalaid garām nākamo. Pieseko arī mūsu youtube kanālam!

Pievienojies arī mūsu Strava klubam! Piedalies izaicinājumos un laimē balvas!

3 comments

  1. Jānis

    Sveiks!

    2013.gadā neatminos kur, atradu internetā GPX failu, ko kāds bija uzzīmējis un saglabājis kā GPX ar smieklīgu izmēru 12KB, tas nebija nekad izbraukts, tikai sazīmēts, tad nu ņēmu un braucu tālajā 2013.gadā un daudz vietas nesakrita ar failu un nācās improvizēt, jo viena daļa maršruta vispār bija sazīmēta caur ostas teritoriju. Oriģinālais fails joprojām man ir pieglabāts. Rīt jābrauc!

  2. ☺️ Check out my activity on Strava: https://strava.app.link/j3Dx5qD0nlb

  3. Edgars

    elektroniskās pēdas mēdz būt senas, vietās, īpaši lauku teritorijās, bet arī pilsētvidē viss dinamiski mainās , un ja vakar tur vēl varēja kutēties , tad šodien īpāšuma sargs žogs priekšā, ceļa vietā jaunuzbūvēt ciems pierīgā vai laukos uzarts lauks ar rapsi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *