Tavs grozs šobrīd ir tukšs
43 labu iemeslu, lai uz rokas būtu viedpulkstenis
Viedpulkstenis, sporta pulkstenis, aproce vai varbūt viedais gredzens – daudzi no mums izvēlas kādu no ierīcēm, kas mēra ikdienas aktivitātes, miegu, sporta aktivitātes un padara ikdienas ritējumu ērtāku.
Šajā bloga rakstā apkopojām 43 ieguvumus no viedpulksteņa vai sporta pulksteņa izmantošanas ikdienā.
Kurus no šiem ieguvumiem Tu jau izbaudi savā dzīvē? Kas Tev no šī saraksta vēl palicis nepamēģināts?
Čau, mani sauc Māris, rakstu šo blogu – arī šo rakstu – 95% ar saviem pirkstiem, mazliet – idejām un izpētei – pakonsultējos ar ChatGPT. Nodarbojos ar sporta un viedajiem pulksteņiem jau 10 gadu – ir zināma pieredze.
Ieguvumus esam sadalījuši trijās lielās grupās – ieguvumi vispārējai veselībai, ieguvumi sportam un ieguvumi ikdienas ērtībai.
Aiziet!
Ieguvumi vispārējai veselībai
- Viedpulsktenis palīdzēs būt aktīvākiem. Uzstādi mērķi noiet dienā 10000 soļu un Tu kustēsies vairāk, jutīsies labāk. Tieši tik vienkārši. Soļu skaits ir vienkāršs, bet spēcīgs mērījums, kas uzlabos Tavu veselību un labsajūtu.
- Atgādina izkustēties, kas ilgi sēdēts. Vairums no mums sēž par daudz. Pulkstenis atgādinās izkustēties.
- Skaita patērētās kaloijas. Ja Tev svarīgi nepārforsēt ar kalorijām, svarīgi zināt cik tās ir patērētas. Sporta pulksteni skaita gan ikdienā, gan sporta laikā patērētās kalorijas.
- Mēra stresu. Mēs varam kontrolēt to, ko varam izmērīt. Ja dzīvē ir pārāk daudz stresa, mēs varam to izmērī un meklēt tam risinājumus.
- Elpošanas vingrinājumi. Labs veids, kā tikt galā ar stresu ir elpošanas vingrinājumi. Tagad ļoti daudzos pulksteņos ir elpošanas vingrinājumu.
- Miega ilguma un kvalitātes mērīšana. Iepazīsti savu miegu, pamaini savus ieradumus – vēro, kā miegs uzlabojas. Teju nekas nav tik svarīgs, kā miegs!
- Ķermeņa baterijas līmenis. Garmin pulksteņos ir šāds mērījums, kas ļoti labi parāda, kā esam atjaunojuši savas rezerves nakts laikā un cik ātri vai lēnu tās krītas dienas laikā.
- Sirds ritma mērījums. Pulkstenis mēra sirds ritmu mūsu ikdienas gaitās, kas ļaus novērto, ja kādu iemeslu dēļ, sirds ritms ir neierasti augsts vai zems. Tas var liecināt par izmaiņām ķermenī (slimības tuvošanos, pārāk lielu slodzi un tamlīdzīgi), un var laicīgi vērst uzmanību, ka kaut kas ir jāmaina.
- HRV – sirds ritma mainīgums. Sirds ritma mainīgumu var ietekmēt dažādi faktori – uzturs, miegs, fiziskās aktivitātes, stress.. Ja pēķšņi ir zemāks HRV, kā ierasts, iespējams, ka jāmēģina paņemt brīvdiena.
- EKG – elektrokardiogramma. Tagad dažos Garmin modeļos, kā arī Withings pulksteņiem ir elektrokardiogrammas mērījums. Šis var laicīgi pateikt, ka jādodas pārbaudīties pie ārsta, savukārt, laicīgi atklātas problēmas nav (cerams) īstas problēmas.
- Palielina motivāciju dzīvot veselīgi. Visi šie faktori kopā palielina motivāciju dzīvot veselīgāk, vairāk kustēties, veselīgāk ēst, ievērto labāku miega režīmu. Dati motivē!
- Palīdz izglītoties veselības jautājumos. Skatoties datus noteikti radīsies jautājumi – ko nozīmē šie dati, kā saprast šīs izmaiņas. Būs iespēja apgūt jaunas lietas, kas ilgtermiņā var būt ļoti liels ieguvums veselībai!

Viedpulksteņa izmantošana sportā
13. Sirds ritma mērīšana. Sportā ir 2 mainīgie – slodzes ilgums un slodzes intensitāte. Slodzes intensitāti Tu vari nomērīt, mērot pulsu. Sirds ritms palīdzēs gan trenēties gudrāk, gan novērot progresu.
14. GPS. Visiem, kas sporto ārā – skrien, iet, brauc ar velo – būs vērtīgi precīzi zināt ātrumu, veikto distanci un pēc sporta redzēt veikumu kartē. To nodrošina pulksteņi iebūvēts GPS uztvērējs.
15. Slodzes novērtējums un atjaunošās. Gudrāki pulksteņi novērtēs cik intensīva bijusi slodze un cik ļoti jāpiedomā par atjaunošanos pēc tās.
16. Daudz dažādu sporta profilu. Joga, ultramaratons vai varbūt basketbols? Sporta pulksteņos ir daudz dažādu sporta veidu profilu. Dažiem sporta veidiem ir specifiski mērījumi, citreiz tas noder mūsu pašu statistikai.
17. Kaloriju uzskaitījums. Ja Tu sporto, lai kontrolētu svaru, Tev interesēs cik daudz kaloriju tiek sadedzināts slodzes laikā.
18. Savienojamība ar sensoriem. Daudzus pulksteņus Tu varēsi savienot, piemēram, ar velo jaudas sensoriem, kas Tev ļaus precīzi trenēties velobraukšanā.
19. Precīzi un ērti pārskatāmi dati. Tagad visiem pulksteņu ražotājiem ir ļoti labas aplikācijas, kas ļaus precīzi uzkrāt datus un tos novērtēt.
20. Savienojamība ar Strava un citām platformām. Ja Tev patīk izmantot Strava, varēsi sava pulksteņa aplikāciju savienot ar šo platformu.
21. Izveido treniņplānu. Ja Tev uz rokas ir, piemēram, Garmin, Tu vari aplikācijā sastādīt treniņplānu skriešanai vai velobraukšanai. Ja Tev nav īsts treneris, šis būs ļoti labs veids kā trenēties.
22. Ieteiktie treniņi. Ja neesi gatava/-s treniņplānam, bet izej paskriet šad un tad, izmanto ieteiktos treniņus. Garmin Tev ieteiks treniņu attiecīgajai dienai, balstoties uz treniņu vēsturi. Tas ļaus dažādot skrējienus, padarot tos interesantākus.

23. Strukturētu treniņu izveide. Sastādi treniņu pirms dodies sportot. Pulkstenis teiks priekšā, kad mainīt intensitāti, pašam nebūs jāatceras. Ļoti vērtīgi tiem, kas trenējas ar dzīvu treneri.
24. Izmanto kartes un maršrutu ielādi. Navigācija ir atsevišķa tēma, bet īsumā – kartes un maršrutu ielāde ļaus Tev komfortabli skriet, iet vai braukt ar velo arī vietās, kas nav pazīstamas.
25. Atgriezies startā. Vienkāršāka navigācijas funkcija, tiem, kuri dodas, kur deguns rāda. Dažreiz noder arī orientēšanās sportā vai sēņojot. Nezini, kā atgriezties sākuma punktā – nekas, pulkstenis aizvedīs.
25. Uzstādi sacensību mērķi. Ja Tu piedalies sacensībās, pasaki to savam sporta pulkstenim. Garmin Tu vari ievadīt sacensību plānu – Garmin izvērtēs, kāds ir Tavs paredzamais finiša laiks, un laikam ejot (un trenējoties), redzēsi, kā Tavs paredzamais finiša laiks mainās. Tas motivē!
26. Izvērtē gatavību treniņiem. Garmin labākajos pulksteņos ir mērījums – Training readiness. Tas ņems vērā dažādus aspektus – miega kvalitāti, treniņu vēsturi, ikdienas aktivitātes, ikdienas stresu. Visu, kas ietekmē vai esi gatava/-s slodzei. “Varbūt šodien jāpaņem brīvdiena, vai jāizvēlas vieglāka slodze,” teiks Tavs sporta pulkstenis.
27. Noteiks augstuma virs jūras līmeņa izmaiņas. Šis interesēs taku skrējējus, velobraucējus, pārgājienu mīļotājus. Ja šis ir svarīgs mērījums, izvēlies pulksteni, kuram ir barometriskais altimetrs.
28. Nosaka Tavu VO2max. Visprecīzāk VO2max vari nomērīt laboratorijā, bet arī pulktsenis spēj izvērtēt Tavas ķermeņa spējas. Laika gaitā redzēsi vai šis mērījums uzlabojas – tas motivēs trenēties vēl cītīgāk!
29. Drošības funkcijas. Tu vari nospiest SOS pogu un paziņot tuvākajiem, ka Tev vajadzīga palīdzība. Pirms došanās treniņā vari aizsūtīt izsekošanas saiti. Ņem vērā gan, ka šīm funkcijām būs nepieciešams, lai līdzi ir arī telefons.
30. Spēka treniņu demostrējumi. Vēlies vingrot, bet nezini, ko tieši darīt? Daudzos pulksteņos tagad ir vigrošanas treniņu vadība ar vizuālām demonstrācijām.

31. Virtuālais partneris. Ievadi mērķa finiša laiku un skrienot (braucot vai ejot), sacenties ar virtuālo partneri.
32. Mūzika pulkstenī. Ja Tu sportojot klausies mūziku/podkāstus/audiogrāmatas, Tu vari ielikt saturu pulkstenī un savienot to ar bezvadu austiņām. Telefonu vari atstāt mājās.
33. Cel motivāciju, sasniedz augstākus rezultātus. Dati motivēs un iedvesmos! Sasniegsi augstākus rezultātus, būs lielāka motivācija trenēties regulāri.
34. Lukturītis sportojot. Dažiem pulksteņiem ir lukturītis. Tas nav tik spēcīgs, lai aizstātu pieres lukturi, bet, sportojot dienakts tumšajā laikā – būsi labāk pamanāma/-s, būs drošāk.
Funkcijas ikdienas ērtībai
35. Viedie paziņojumi no telefona. Dažreiz telefons ir kabatā vai pie lādētāja, tad ļoti ērti redzēt, kas notiek ar telefonu pulsteņa ekrānā. Esmu novērojis, ka viedie paziņojumi pulkstenī samazina laiku, ko pavadu telefonā.
36. Maskājumi. Ar Garmin Pay Tu vari piesaistīt maksājuma karti pulkstenim un tad veikalā samaksāt ar pulksteni. Ļoti noderīgi, ja skrējienā vai velobraucienā saproti, ka jānopērk ūdens, bet līdzi ir tikai pulktsenis. Ērti arī ikdienā.
38. Lukturītis. Dažiem Garmin pulksteņiem ir iestrādāts lukturītis. Tas ir ļoti praktiski, ļoti forši. Kad pierod pie šīs funkcijas, tad pēc tam grūti bez tās iztikt.
39. Atbildi uz zvaniem pulkstenī. Dažiem Garmin modeļiem, Tu vari arī ar pulksteni pacelt telefonu un runāt caur to. Tiesa gan, telefonam jābūt tuvumā, bluetooth zonā.
40. Kontrolē mūziku no pulksteņa. Ja Tev telefonā skan Spotify, pārslēdz dziesmas, pagriez skaļāk tieši no pulksteņa.
41. Funkcija – atrast telefonu. Ja nevari atrast, kur palicis telefons, no pulksteņa Tu vari tam “uzpīkstināt”. Izmantoju regulāri. Pārāk bieži.
Protams, pulkstenim jābut bluetooth savienojumā ar telefonu.
42. Modinātājs. Modinātājs uz rokas ir ļoti praktiski, it īpaši, ja Tev jāceļas agrāk, nekā cilvēkam, kas guļ Tev blakus. Pulkstenis pamodinās Tevi ar vibrāciju, bez liela trokšņa.
43. Vēl viena fantastiska funkcija! Pulksteņa laiks un datums! Jā, rokas pulkstenī ērti paskatīties – cik pulkstenis! Un kāds datums. Varenforši!

Lūk šis ir mūsu ātrais viedpulktseņu ieguvumu uzskaitījums. Par kuru no funkcijām Tu gribētu plašāku izklāstu?