Iespējams, ka būsiet pamanījuši, ka pēdējā laikā pulsometrs.lv sociālajos tīklos parādās ieraksti par atjaunošanās tēmu un reklāmējam tādus produktus kā Aerify masāžas zābakus, Hyperice vibrējošās pistoles un ruļļus un visdažādākos Blackroll pašmasāžas ruļļus. Esam pievērušies šai tēmai, jo visi jau it kā zinām, ka atjaunošanās ir daļa no treniņa, tomēr arī nezināmā un neskaidrā šajā tēmā netrūkst.
Nesen par atjaunošanos papļāpājām ar Jāni Kūmu – noskaties video.
Šajā rakstā runāsim vairāk par Blackroll un pašmasāžu. Un neuztraucieties – tas pulsometru čalis neizliekas par treneri – par Blackroll raksta Edgars Grigorjevs, topošais fizioterapeits un Blackroll sertificēts treneris.
Kādēļ rullēties?
Nu jau pēdējās desmitgades viens no lielākajiem pētījumu virzieniem medicīnā ir bijusi fascija.
Jūs jautāsiet, kas tā tāda? Fascija klāj visu mūsu ķermeni zem ādas, tā vijas ap un caur mūsu muskuļiem un orgāniem, vietām tā ir plānāka, citā vietā tā atkal sabiezē. Fascija savieno mūsu muskuļus vairākās ķēdēs, ko tas nozīmē?! Tas nozīmē, ka savilkums vienā vietā var radīt sāpes vai diskomfortu pavisam citā vietā.
Mēs varētu runāt par fasciju dienām ilgi un klausīties daudz gudru profesoru lekcijas par to, taču svarīgākais ir apzināties, ko mēs varam darīt lietas labā. Sāksim ar to, ka mums jāsaprot, ka fascija ir struktūra kuru mēs spējam ietekmēt, viens no veidiem ir doties pie masiera vai fizioterapeita, taču būsim godīgi ne visi mēs varam atļauties speciālistus. Tas ko mēs katrs varam ir ieguldīt iegādājoties pašmasāžas rīkus. Ja mēs papētītu pēdējā laika pētījumus, liela daļa būs tieši par pašmasāžas ietekmi, liela daļa efektu ir īslaicīgi, tādēļ pašmasāžu izmanto iesildoties pirms slodzēm, bet lielākā daļa cilvēku to izmanto atsildoties. Ko tad mēs iegūstām izmantojot šos rīkus:
- Uzlabota asins cirkulācija muskuļos (tātad muskulis tiek labāk iesildīts vai pēc slodzes ātrāk atjaunojas)
- Uzlabojas kustību apjoms locītavās (iespējamas plašākas kustības locītavās, tātad patērējam mazāk spēka, lai veiktu kustību)
Tie arī būtu divi lielie ieguvumi, zem kuriem slēpjas mums jau, iespējams, agrāk dzirdētās lietas, kā – mazina muskuļu sāpes, ātrāk atjaunojas, uzlabo lokanību, muskulis lēnāk nogurst, mazina savilkuma sajūtu.
Pašmasāžu mēs varam veikt ar daudz dažādiem priekšmetiem sākot no dažāda izmēra bumbām (tenisa, golfa, beisbola, lakrosa) un beidzot ar pašmeistarotiem ruļļiem no PVC trubām. Tā pat arī tirgū ir atrodami daudz un dažādi ražotāji un cenu kategoriju amplitūda ir liela, taču ne vienmēr dārgāk ir labāk.
Šodien sīkāk apskatīsim Blackroll produkciju. Kompānija tika dibināta 2007.gadā, bet 2009.gadā jau saņēma prestižu apbalojumu “produkts ar visplašāko ieguvumu tā lietotājiem”. Šis apbalvojums drīzumā pieversa sporta un medicīnas sfēru ekspertus Blackroll produkcijai.
Produkcijai ir vienkāršs dizains un ļoti mazs svars. Ir pieejamas neskaitāmas formas un trīs cietības pakāpes inventāram, ja esat iesācējs varat izvēlēties mīkstāko inventāru, kas nebūs tik agresīvs, savukārt, ja izmantojat pašmasāžu regulāri, ieteicams būtu izvēlēties cietākas pakāpes ruļļus.
Izvēloties pašmasāžas inventāru, ir jāņem vērā cietības pakāpe, virsma, forma un izmērs.
Pašmasāžas ruļļu cietība
Pārsvarā ruļļi iedalās trīs cietības pakāpēs – mīksts, standarta un ciets. Cietie ruļļi kalpo ilgāk par mīkstajiem, jo mīkstie ruļļi laika gaitā no lietošanās mēdz deformēties un tā ir zīme, ka rullis ir jāmaina.
Ja esat iesācējs, tad noteikti ieteiktu sākt ar mīkstāku rulli, jo bez iepriekšējas pieredzes ar cietu rulli mēs varam satraumēt mīkstos audus mūsu ķermenī.
Ruļļu virsma virsma
Ruļļiem var būt gluda virsma un var būt rievota. Ar rievotas virsmas palīdzību mēs varam tikt “dziļāk” muskuļu šķiedrās. Blackroll piedāvā tādas virsmas ruļļiem, kā Groove un Flow. Ja Groove
gadījumā rievas ir vienveidīgas un vienmērīgas, tad Flow var izmantot divos veidos – darbojoties pret rievām vai pa rievām. Gludie ruļļi rada vienmērīgu spiedienu, bet rievotie imitē masiera rokas un vietām
šis spiediens ir lielāks, kā arī rullējoties radīsies neliela vibrācija no rievotās virsmas, kas ļaus mums ietekmēt dziļākas struktūras. Iesācējiem ieteiktu izvēlēties gludu rulli, lai mazinātu risku pašam satraumēt sevi.
Pasmasāžas ruļļu izmērs
Ruļļu izmērs atšķiras, var atrast sākot no 10cm līdz pat 1m, kā arī diametrs ruļļiem atšķiras. Bet gandrīz visiem mums pietiks ar standarta 30cm rulli.
Platāks rullis būs reti nepieciešams, jo vairums muskuļu mūsu ķermenī nav tik plati. Platākus ruļļus izmanto pilašu nodarbībās, bet Blackroll ir padomājuši par to un izmantojot Blackroll Mini var savienot divus standarta izmēra ruļļus, tādā veidā izveidojot vienu 60cm platu rulli.
Pasmasāžas rīku forma
Vispopulārākais rīks, un pieņemu, ka tas tā arī paliks, ir rullis. Taču dažkārt ir nepieciešams kāds smalkāks rīks, lai piekļūtu kādam konkrēta muskulim. Un šis ir mirklis, kad cilvēki sāk meklēt, kādus variantus, vispieejamākais ir kāda bumba, ar kuras palīdzību mēs varam koncentrēt spiedienu uz kādu
noteiktu punktu mūsu ķermenī.
Ok, tagad apskatīsim dažādus atsevišķu Blackroll produktus!
Blackroll Standart
Vispopulārākais un visplašāk izmantojamais pašmasāžas rīks. Pieejams ar dažādām virsmām un cietības pakāpēm. Rullis ir vispiemērotākais no inventāra priekš iesācēja, ar to mēs varam veikt pašmasāžu gandrīz visai muskulatūrai. Pēc kāda laika varēs sajust, kurai muskulatūras daļai vajag lielāku spiedienu un tad jāmeklē kādu papildinventāru.
Blackroll mini
Mazais rullis 15cm X 6cm, ļoti ērts lai paņemtu līdz ceļojumā un izstrādātu pēdu un apakšdelmu. Pieejams arī ar dažādām virsmām. Diemžēl ar lielo rulli mēs nevarēsim izstrādāt tik smalku muskulatūru, kāda ir mūsu pēdā, tādēļ Blackroll ir radījuši Mini rulli, kas ir paredzēts, tieši šim nolūkam.
Blackroll Ball 08
Mazā izmēra bumba, tā pat kā Mini rulli varam izmantot pēdas izstrādei, taču ņemam vērā, ka bumbas virsma kura saskarsies ar ķermeni būs mazāka, kā ruļļa un tiks radīts lielāks spiediens. Mazā bumba būs labi piemērota arī plecu joslas muskulatūras izstrādei.
Blackroll Ball 12
Lielā izmēra bumba, personīgi, man ļoti patīk to izmantot augšstilba muskulatūras izstrādei, jo tā rada lielāku spiedienu, kā rullis un varam precīzāk ietekmēt konkrētu struktūru. Lielā bumba būs arī labi piemērota iegurņa muskulatūras izstrādei.
Blackroll Duoball 12
Lielā izmēra dubultā bumba, īpašā forma ļauj izstrādāt un piekļūt muguras
muskulatūrai. Ar rulli darbojoties, bieži vien mēs jutīsim diskomfortu, jo rullis nemitīgi radīs spiedienu uz mugurkaulu, bet ar dubulto bumbu, mēs radām lielāku spiedienu uz muguras muskuļiem un noņemam spiedienu no mugurkaula.
Blackroll Duoball 08
Mazā izmēra dubultā bumba, ērti lai izstrādātu muguras augšējās daļas
muskulatūru, kā arī kakla muskulatūru.
Blackroll Booster
Īpaša kategorija atjaunošanās rīkiem ir vibrējoši ruļļi un masāžas bumbas. Pamatā šos rīkus var izmantot, tā pat kā rīkus bez vibrācijas. Vibrācija, ļauj mums ietekmēt dziļākus audu slāņus, attiecīgi pašmasāža kļūst efektīvāka. Pētījumos atklāts, ka vibrācija pirms slodzes dod muskuļu šķiedrām impulsu sarauties, attiecīgi muskulis uzsilst un rodas iesildīšanās efekts. Izmantojot to pēc slodzes, mēs uzlabojam asins piegādi muskulim, attiecīgi labāk apgādājot muskuli un uzlabojot tā atjaunošanās spēju.
Kā rullēties?
Ja paši mēs neesam pietiekami izglītoti un nav pie rokas treneris vai fizioterapeits, mēs varam lejupielādēt Blackroll aplikāciju. Aplikācijā mēs varam izvēlēties treniņa mērķi, atzīmēt, kāds inventārs ir mūsu rīcībā un sekot līdzi vingrojumu pamācībām! Lielisks veids, kā izkustēties mājas apstākļos!
Pasūti Blackroll
Ja vēlies tikt pie kāda Blackroll ruļļa – pasūti mājas lapā, piegādes būs bez maksas arī maziem pirkumiem – sākot jau no 10eur! Tu vari arī ietaupīt pasūtot uzreiz komplektu ar dažādiem ruļļiem, kā arī Blackroll piedāvā vingrošanas paklājiņu un ļoti feinas vingrošanas gumijas – gan īsākas, gan garākas.
Nepalaid garām turpmākos rakstus
Ja Tev patīk mūsu saturs, neplaid garām turpmākos rakstus, seko mums Facebook’ā un Isntagram’ā, kā arī spied subscribe mūsu Youtube kanālam!