Kā nomērīt atjaunošanos jeb kas ir ortostatiskais tests?

polar vantage v orthostatical test

Ja Tev uz rokas ir Polar Vantage V pulkstenis, tad iespējams, esi redzējis, ka izvēlnē ir testi, kur atrodami divi testi – fitnesa tests un ortostatiskais tests. Šoreiz par to otro – kas tas ir?
Šo rakstu mums palīdzēja sagatavot Artūrs Ločmelis, ilgadējs cilvēks sportā, treneris un mentors un Polar Vantage V lietotājs jau gandrīz 2 gadus. Paldies Artūram!

Kas ir ortostatiskais tests?

Ortostatiskais tests ir balstīts un sirds ritmu un sirds ritma mainīgumu un tā rezultāti palīdzēs Tev saprast vai esi atjaunojies pēc slodzes, vai spēj pielāgoties pieaugošais treniņu intensitātei vai apojomam. Testa rezultāts ir arī labs indikators, kas var liecnāt par pārtrenēšanos, slimības tuvošanos, lielu fizisku vai mentālu nogurumu.

Kā veikt testu?

No rīta, kad pamosties, uzliec pulsa jostiņu un atkal atgulies. Uzslēdz testu, un pirmo testa pusi atrodies guļus pozīcījā atsābinoties. Testa vidū jāpieceļas kājās un otro testa pusi mierīgi stāvam.

Lai veiktu testu Tev būs nepieciešama pulsa jostiņa, optiskais rokas pulsa mērītājs nebūs gana precīzs.

Testu ieteicams pildīt regulāri. Rezultāti būs jēgpilnāki, ja Tu veiksi testu regulāri un ilgterniņā, jo tas ko mēs vēlamies pamanīt – ja rezultāti ir novirzījušies no normas.

Pirms redzēsi rezultātus, pulkstenim vajadzēs Tevi iepazīt.

Kā saprast rezultātus?

Ja Tu nevēlies iedziļināties skaitļos, vari sekot Polar Tev pateiks priekšā vai Tava kardio sistēma ir atjaunojusies vai nē. Bet, Tu vari arī pats iedziļināties datos.

Rezultātos mēs redzēsim šādus datus:

HR rest – vidējais pulss miera stāvoklī, testa pirmajā daļā
HRV rest – sirds ritma mainīgums miera stāvoklī, testa pirmajā daļā
HR peak – maksimālais pulss, ko esam sasnieguši testa laikā
HR stand – vidējais pulss stāvus pozīcijā
HRV stand – sirds rima mainīgums miera stāvoklī

Vienkāršoti statoties uz šiem datiem mums intersē šādas lietas – jo zemāks pulss miera stāvoklī, jo zemāks maksimālais pulss un jo mazāka starpība starp pulsu guļus un stāvus – jo labāk. Ja mēs pēkšņi redzam lielu izmaiņu no ierastajiem datiem, tad iespējams, ka mēs trenējamies par daudz, mums tuvojas slimība, mēs pārāk slikti guļam vai piedzīvojam pārāk lielu stresu. Vienvārdsakot – laiks brīvdienai.

Skatoties uz HRV (heart rate variability jeb latviski to esam paraduši tulkot kā sirds ritma mainīgums), tad šeit ir mazliet savādāk. Dati mums parāda kā mainās laiks starp sitieniem – un tas mainās visu laiku, reaģējot un adaptējoties. Un jo augstāks HRV (jo vairāk tas mainās), jo labāk. Vesela, atpūtusies sirds labāk adaptējas un tādēļ strādā mazāk stabili. Intuitīvi varētu šķirst otrādi, bet izrādās, ka lielāks HRV, labāks HRV.

Jebkādas straujas izmaiņas datos var liecināt par tuvojošos slimību, pārtrenēšanos vai pārlieku lielu stresu.

Jautājumi Artūram Ločmelim

Vai pats izmanto šo testu un vai esi pielāgojis savus ikdienu balstoties uz rezultātiem?

Testu veicu katru dienu gandrīz 2 gadus. Dažreiz vēl pēc slodzēm, lai noteiktu svārstības un redzētu kā tas izpaužas uz sajūtām. Balstoties uz rezultātiem esmu veicis izmaiņas treniņplānos. Testi labāk palīdz novērtēt nogurumu, subjektīvās sajūtas mēdz būt mainīgas.

Kas jāņem vērā potenciālajiem testa veicējiem?

Jo augstāka fiziskā sagatavotība, jo novirze ir mazāka, bet vel rūpīgāk ir jāvēro izmaiņas. Augstas sagatavotības sportisti balansē uz veselības robežas.
Iesācējiem ļoti lēkā šie dati – tas ir normāli, jo adaptācijas procesi nav tik labi kā augsti sagatavotiem atlētiem.

HR līkne norāda vai ir aktivizēta simpātiksā nervu sistēma vai parasimpātiskā. To var noteikt pēc tā, cik tā ir viļņveidīga. Jo plūstošāki, vienveidīgāki viļņi, jo vairāk aktivēta parasimpātiksā nervu sistēma, savukārt, ja neregulāra tad simpātiskās nervu sistēmas dominance.

Kas vēl jāņem vērā?

Trenējieties gudri vai meklējiet mentoru. Jo pats galvenais ir laba veselība, tā sniegs dzīvei daudz lielāku pievienoto vērtību. Jutīsieties mundrāks un fizioloģiskais vecums būs jaunāks!


Patīk mūsu raksti? Seko līdz facebook’ā un instagram’ā, nepalaid garām nākamo.

Apskati arī mūsu pilnu Polar Vantage V pilnu apskatu!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *